1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Sentymentalna galeria gdyńskiej uczelni

Dla niektórych „Państwowa Szkoła Morska”, dla innych – też „Szkoła Morska”, ale z przedrostkiem „Wyższa” lub „Akademia Morska”. Dziś to jedyny w Gdyni uniwersytet. Kilkadziesiąt lat sentymentalnych wspomnień absolwentów gdyńskiej uczelni udało się zebrać na starych fotografiach, które przenoszą nas do młodzieńczych lat dzisiejszych marynarzy, inżynierów czy naukowców.

Na razie to kilkadziesiąt fotografii, a dokładniej wspomnień, które przywołują okres studencki – dla wielu osób barwny i pozytywny czas pełen nowych wyzwań i wartościowych znajomości nawiązanych w młodości w Gdyni. Zbiórka materiałów do sentymentalnej galerii nadal trwa, więc niewykluczone, że zbiór wiekowych zdjęć jeszcze się powiększy.
W taki sposób Uniwersytet Morski w Gdyni, a dla niektórych absolwentów także: Państwowa Szkoła Morska, Wyższa Szkoła Morska lub Akademia Morska kontynuuje celebrowanie obchodzonego w zeszłym roku jubileuszu 100-lecia utworzenia uczelni.
Galeria starych fotografii pozyskanych od absolwentów jest dostępna na stronie uniwersytetu.
Co znajdziemy w historycznych kadrach? Wiele ciekawych kart uczelnianej historii: od inauguracji roku akademickiego w 1969 roku, przez zawody sportowe z udziałem wykładowców i studentów, studenckie praktyki na „Darze Pomorza” i pamiątki z portów zwiedzanych podczas praktyk po zajęcia w ramach Studium Wojskowego. Do współtworzenia wyjątkowej galerii wspomnień w ramach projektu „Opowiedz razem z nami historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni” na razie przyczyniło się kilkoro absolwentów: Zdzisław Grochowina, Henryk Zemsta, Wojciech Bielnicki, Ryszard WawruchWitold Parteka.
Spora część akademickiej historii pozostała jeszcze do odkrycia – przypomnijmy, że uczelnię oficjalnie utworzono 17 czerwca 1920 roku na mocy rozkazu generała Józefa Leśniewskiego, powołującego Szkołę Morską mającą kształcić przyszłych oficerów marynarki handlowej. Początkowo funkcjonowała ona w Tczewie, później przeniesiono ją do Gdyni, gdzie działa do dziś.
Ponad 100-letnie już dzieje uczelni to tysiące absolwentów, którzy nabyli w Gdyni nowe umiejętności i zdobyli wiedzę pozwalającą im realizować się zawodowo m.in. na statkach i okrętach przemierzających akweny całego świata. To także setki wyspecjalizowanych inżynierów i cenionych fachowców, którzy na co dzień pracują na lądzie.
Dzisiejszy Uniwersytet Morski to łącznie 4 wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Zarządzania i Nauk o Jakości. Uczelnia rozwija działalność naukowo-dydaktyczną na 9 kierunkach studiów i 42 specjalnościach. Wszystkie wydziały mają prawa doktoryzowania. Do szkolenia przyszłych kadr morskich obecnie wykorzystywane są dwie jednostki: fregata „Dar Młodzieży” i statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II”.
Studiowałeś/studiowałaś? Zgłoś się!
Studenci, doktoranci, absolwenci lub pracownicy, którzy w prywatnych archiwach posiadają ciekawe zdjęcia związane z okresem nauki na uczelni, mogą nadal przesyłać swoje fotografie. Aby zostały dołączone do galerii tworzonej przez Uniwersytet Morski, wymagane jest oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie wizerunku i udzieleniu licencji – szczegóły na stronie uczelni https://umg.edu.pl

ikona