Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Solidarni w RDD

RDD – Rare Disease Day, czyli Światowy Dzień Chorób Rzadkich, przypada w ostatni dzień lutego. Tego dnia, aby podnosić świadomość o chorobach rzadkich i okazać solidarność z osobami nimi dotkniętymi, budynki w miastach na całym świecie podświetlane są kolorami przyjętymi jako barwy RDD – zielonym, różowym i błękitnym. W Gdyni tymi barwami rozbłyśnie budynek Urzędu Miasta.


Światowy Dzień Chorób Rzadkich obchodzony jest w każdy ostatni dzień lutego. Polska przystąpiła do budowania świadomości o chorobach rzadkich oraz wyzwaniach stojących przed osobami nimi dotkniętymi i ich rodzinami w 2010 roku. Wtedy po raz pierwszy obchodzono RDD w naszym kraju. Po 10 latach ten dzień świętowano już w 99 państwach.
Stało się już tradycją, że obchodom RDD towarzyszy podświetlanie znanych budynków kolorami uznanymi za barwy tego święta. To zielony, różowy i błękitny. Tak rozświetlone były już m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arbaskich czy Koloseum w Rzymie. W tym roku do iluminacje będzie można zobaczyć również w Trójmieście. W Gdyni zielono-różowo-błękitny stanie się budynek miejskiego ratusza - zarówno od strony ul. Świętojańskiej, jak i al. Marszałka Piłsudskiego, a w Gdańsku -fontanna Neptuna i wiadukt przy Galerii Bałtyckiej. W ten sposób nasze miasto stanie się ogniwem światowego łańcucha światła.
Ale RDD to nie tylko iluminacje. To także jazz. Po raz drugi w Muzeum Emigracji odbędzie się koncert Jazz4Rare pod patronatem prezydenta Wojciecha Szczurka oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Podczas koncertu transmitowanego online wystąpią Joanna Knitter Blues & Folk Connection z projektem „Aretha”, który powstał w głowie Joanny Knitter na długo przed śmiercią Arethy Franklin (2018). Realizacja projektu nie była prosta, ale, jak mówi artystka, dzięki pomocy i pasji chłopaków z Blues & Folk Connection będziemy mogli posłuchać bluesowych wersji największych przebojów królowej soulu, takich jak: „Respect”, „Chain of Fools” czy „Natural Woman”.
Koncert odbędzie się 27 lutego o godz. 19.00. Będzie transmitowany na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.

ikona