Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

Budżet Obywatelski. Mamy rekord!

382 projekty – 363 dzielnicowych oraz 19 miejskich – to ostateczna liczba wniosków złożonych do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2021! Najwięcej, bo 38, złożyli mieszkańcy i mieszkanki Chwarzna-Wiczlina. Teraz wszystkie projekty przejdą weryfikację formalną, a projekty miejskie zostaną także dopracowane przez autorów i urzędników na specjalnych warsztatach online.


Etap składania wniosków w gdyńskim BO2021 trwał blisko miesiąc, bo od 25 stycznia do 22 lutego, ale najwięcej projektów wpłynęło w ostatnich dniach. Składane projekty mogły dotyczyć siedmiu kategorii: komunikacja i organizacja ruchu, przestrzeń publiczna, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, edukacja, zieleń i ochrona środowiska oraz kultura. Łącznie na realizację pomysłów mieszkańców i mieszkanek jest ponad 11 milionów złotych.

- 382 projekty to absolutny rekord gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Cieszymy się, że mieszkańcy chcą angażować się w kreowanie miasta. I chociaż nie wszystkie zgłoszone projekty wygrają w czerwcowym głosowaniu, tak z pewnością są dla nas, samorządowców, ważnym sygnałem Państwa potrzeb. Dzięki temu wiemy lepiej, jakich zmian oczekują mieszkańcy. A to punkt wyjścia wszystkich naszych działań - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wśród zgłoszonych pomysłów dzielnicowych, małych i dużych, są m.in.: cykle zajęć i spotkań tematycznych w dzielnicach, pikniki sąsiedzkie, budowy wybiegów dla psów, dzielnicowe galerie murali oraz samoobsługowe książkomaty gdyńskiej biblioteki. Najdroższy projekt dzielnicowy został wyceniony na 950 tys. zł.

Najwięcej projektów dzielnicowych złożono na Chwarznie (38), na Cisowej (29) oraz na Wielkim Kacku (26), najmniej na Kamiennej Górze (9), Pustkach Cisowskich (10) oraz na Karwinach i Działkach Leśnych (11).

Z kolei projektów miejskich złożonych zostało łącznie 19, z czego 10 dotyczy Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Wśród złożonych projektów są m.in. działania na rzecz poprawy jakości powietrza, zachowania zieleni wysokiej, produkcji filmu o gdyńskich twórcach, czy wyposażenie trolejbusów w defibrylatory.

Wszystkie zgłoszone projekty zostały już opublikowane na podstronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.
Informacja o wynikach weryfikacji ogólnej projektów zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl do 10 marca 2021 roku.

Wstępna analiza merytoryczna projektów miejskich odbędzie się przed warsztatami. W trakcie spotkania z autorami urzędnicy przedstawią proponowany zakres zmian czy uzupełnień, a potem wspólnie dopracują ostateczną formę projektu. Ostateczna analiza merytoryczna zakończy się w tym samym czasie, co projektów dzielnicowych, czyli do 14 maja 2021 r.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 26 maja. Głosowanie potrwa od 7 do 21 czerwca. Kilka dni później znane będą wyniki.
Szczegóły na stronie: www.bo.gdynia.pl.