Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

Nagroda im. Wiktorowicza dla kpt. Adama Wiśniewskiego

Znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza. Główne trofeum trafi do kpt. Adama Wiśniewskiego, który wymyślił Młodzieżowy Program Edukacji Żeglarskiej. Po raz szósty kapituła przyznała też nagrodę specjalną. Otrzyma ją Uniwersytet Morski w Gdyni.


W tym roku nagrodę główną otrzymał kpt. Adam Wiśniewski, prezes Fundacji Ocean Marzeń. Jest on pomysłodawcą Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej. Dzięki niemu podopieczni domów dziecka i rodzinnych domów dziecka mogą odkrywać swoje silne strony i dążyć do realizacji swoich marzeń oraz celów. Głównym elementem programu są rejsy morskie i śródlądowe. Odbywały się one nawet w czasie pandemii. Zorganizowano siedem żeglarskich wypraw, wdrażając nowatorskie rozwiązanie polegające na zastosowaniu zasady „jeden jacht – jeden adres”. W rejsie brali udział wychowankowie i wychowawcy z jednej placówki. Program Edukacji Żeglarskiej jest realizowany od dziesięciu lat. W tym czasie udało się zorganizować m.in. 56 rejsów i szkoleń na Mazurach oraz 18 wypraw po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, w których uczestniczyło 900 dzieci.

Laureat otrzyma medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Kapituła po raz szósty zdecydowała się przyznać również nagrodę specjalną. Uhonorowano nią Uniwersytet Morski w Gdyni. Uczelnia w ubiegłym roku świętowała stulecie istnienia. Przyznane wyróżnienie to podziękowanie i docenienie wkładu, jaki wniosła ona w edukację morską polskiego społeczeństwa. Uniwersytet Morski to niekwestionowana chluba nie tylko Gdyni, ale również całej Polski. Uczelnia wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. Jej mury opuściło wielu kapitanów żeglugi wielkiej, oficerów mechaników, profesorów, naukowców, żeglarzy, podróżników czy pisarzy.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Gdyni, po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

ikona