UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

Prezydent i konsul o gdyńskiej współpracy z Chinami

Fan Xiaodong, Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej, był gościem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o kontynuacji dobrej współpracy Gdyni z chińskimi miastami Zhuhai i Haikou.

Prezydent Wojciech Szczurek i konsul Fan Xiaodong rozmawiali o współpracy pomiędzy Gdynią a Chinami w dziedzinach, takich jak: gospodarka morska, porty, stocznie, przemysł offshore czy sektor technologiczny. Prezydent wspomniał również o budowaniu relacji na innych płaszczyznach. Chodzi np. wspieranie inicjatyw kulturowych, które z pewnością byłyby interesujące dla mieszkańców Gdyni oraz pozwoliłyby im zapoznać się z kulturą i zwyczajami Chin. Podczas rozmowy nie zabrakło tematu pandemii. Konsul zauważył, że pomoc w tej kwestii była obustronna: wymiana informacji i doświadczeń, pomoc w uzyskaniu sprzętu medycznego. Zaznaczył również, że aby pokonać pandemię, musimy działać wspólnie.

Prezydent zwrócił natomiast uwagę na to, że również program szczepień przeciwko COVID-19 to temat globalny i ważna jest wspólna strategia wspierania krajów, które mają gorszy dostęp do szczepionek, jak np. kraje afrykańskie.Wizyta była elementem dobrej współpracy Gdyni z siostrzanym miastem Haikou oraz zaprzyjaźnionym Zhuhai.

Należy też wspomnieć, że od roku 2009 w Chinach działa Biuro Pomorskie, którego jednym z założycieli była Gdynia. Głównym zadaniem biura jest nawiązywanie kontaktów biznesowych, handlowych, a także kulturowych między firmami oraz instytucjami pomorskimi i chińskimi. Zajmuje ono się ponadto m.in.: profesjonalną organizacją negocjacji handlowych, reprezentowaniem firm na terenie Chin czy kontrolą jakości oraz transportem towarów z Chin do Europy.