1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

Rozbudowa ul. Kwiatkowskiego. Ruszają prace

Miasto wybrało wykonawcę jednej z kluczowych inwestycji na północy Gdyni. Chodzi o rozbudowę ul. Kwiatkowskiego. Prace na tym newralgicznym odcinku drogowym wykona firma Strabag Sp. z o.o. za kwotę 22 918 389, 60 zł brutto.

– Rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczyna szereg inwestycji, które znacząco wpłyną na komfort i czas codziennych podróży mieszkańców dzielnic północnych i gmin ościennych. To działanie niezwykle kompleksowe, które poza kwestiami transportowymi zmieni również przestrzeń tej części miasta oraz usprawni przemieszczanie się ul. Kwiatkowskiego, która stanowi jedną z głównych arterii drogowych tego obszaru – mówi prezydent Wojciech Szczurek.

Firma Strabag, w ciągu 36 tygodni od podpisania umowy, rozbuduje ul. Kwiatkowskiego. Prace zostaną przeprowadzone na odcinku od ul. adm. Unruga do ul. płk. Dąbka. W ramach zadania zostanie przebudowany układ drogowy. Ul. Kwiatkowskiego będzie poszerzona - do skrzyżowania z ulicą płk. Dąbka - do czterech pasów (w tym buspas). Powstanie też droga rowerowa.

- Kolejna ważna i kompleksowa inwestycja dla północnych dzielnic Gdyni wchodzi w fazę realizacji. Spośród czterech złożonych ofert, wybraliśmy wykonawcę, którego oferta pozwoli nam zaoszczędzić w budżecie miasta ponad 10 milionów złotych, ponadto inwestycja zrealizowana ma zostać w bardzo korzystnym czasie 36 tygodni - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W ramach prac przebudowane zostanie także skrzyżowanie z ul. Podgórską, a mieszkańcy zyskają chodniki, zmodernizowaną infrastrukturę przystankową oraz sygnalizację świetlną. Powstanie nowa kanalizacja deszczowa, a całość dopełni nowoczesne oświetlenie w technologii LED, nasadzenia zieleni i mała architektura. Amatorzy jednośladów pojadą kolejnym fragmentem drogi rowerowej, realizowanej w ramach międzynarodowej trasy EuroVelo. Będzie on połączony z oddanym w ubiegłym roku odcinkiem trasy biegnącym od ul. Andersa do ul. Kwiatkowskiego i zostanie wybudowany po jednej stronie ul. Kwiatkowskiego.

Nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji oraz w okresie gwarancji będzie pełniło Biuro Obsługi Inwestycji „Inwest – Wybrzeże” Sp. z o.o. z Gdyni.
Droga rowerowa powstająca w ramach ww. inwestycji jest realizowana z projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2014–2020.

UWAGA!

Pierwsza tymczasowa organizacja ruchu obowiązywać będzie od poniedziałku 1 marca br. Obszar objęty zmienioną organizacją obejmie odcinek ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego od zjazdu z Estakady Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ulicą płk. Stanisława Dąbka, po prawej stronie. W ramach robót zwężony zostanie fragment jezdni dla ruchu kołowego, wyłączony zostanie pas do lewoskrętu (z ul. Kwiatkowskiego w ul. płk Dąbka), pojazdy będą korzystały z jednego pasa ruchu do prawo i lewoskrętu.

Piesi proszeni są o poruszanie się drugą stroną ulicy, mieszkańcy będą mieli zapewnione dojście do swoich posesji. Dla mieszkańców korzystających z transportu zbiorowego, zapewnione zostanie przejście do tymczasowego peronu autobusowego, który znajdzie się na wysokości dawnego przystanku.
Na obszarze inwestycji obowiązuję zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości do 30 km/h. Wszyscy uczestnicy ruchu proszeni są o ostrożność i dostosowanie się do tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Prace na tym etapie potrwają około miesiąca.

Czas realizacji całej inwestycji to 34 tygodnie, planowane zakończenie robót - koniec października 2021 r.


Logotypy