1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

Co zmieni się na placu zabaw przy ul. Lelewela?

Będzie kolejna metamorfoza miejsca zabaw i integracji. Tym razem środki z Budżetu Obywatelskiego pomogą tchnąć nowe życie w wysłużony plac zabaw przy ul. Lelewela na Grabówku. Projekt zagospodarowania terenu o powierzchni prawie 500 m2 jest już gotowy. Teraz przyszła pora na wyłonienie wykonawcy robót.

– W ramach Budżetu Obywatelskiego zmodernizowaliśmy i doposażyliśmy dotychczas ponad 20 placów zabaw na terenie całej Gdyni. Niemalże każda dzielnica jest beneficjentem tego typu inwestycji. Zmiany placów zabaw są spektakularne, bo podnoszą wartość wizualną osiedlowych terenów i integrują lokalne społeczności. Ale dla nas priorytetem są aspekty bezpieczeństwa. Kładziemy nacisk m.in. na wyposażanie miejsc zabaw w bezpieczne urządzenia, które spełniają gdyńskie Standardy Dostępności. Projekt przebudowy placu przy ul. Lelewela zawiera wszystkie nasze wytyczne. Teraz czekamy na oferty wykonawców – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Obecnie ani urządzenia zabawowe, ani nawierzchnia placu nie spełnia wymagań bezpieczeństwa i wymaga demontażu. Projektantka – architekt Małgorzata Piotrowicz – ma w swoim portfolio wiele fantastycznie zaprojektowanych placów zabaw na terenie całej Gdyni. Przy ulicy Lelewela zaproponowała podzielenie przestrzeni na strefę dla maluchów oraz starszych dzieci.
Bezpiecznie ogrodzony plac będzie oferował:
– zestaw integracyjny, obejmujący m.in. zjeżdżalnię, podesty, mosty, panele edukacyjne,
– piaskownicę ze stolikiem,
– bujak,
– zestaw sprawnościowy,
– karuzelę spinner,
– potrójną huśtawkę z siedziskami typu bocianie gniazdo, ławeczkę i koszyk,
– krążki,
– lupę,
– trampoliny,
– grę podwórkową „klasy”.
– Budżet Obywatelski po raz kolejny przyniesie pozytywne zmiany w sąsiedzkim otoczeniu. Stanie się to dzięki aktywnej postawie mieszkanki ulicy Lelewela, która dostrzegła potencjał tej międzyblokowej przestrzeni. Dzięki sprawnej współpracy na linii miasto-jednostka samorządowa-spółdzielnia i wnioskodawczyni udało się wypracować optymalne rozwiązanie łączące zabawę ze sportem. Zmodernizowany plac zintegruje najmłodszych gdynian oraz zachęci do ruchu dorosłe pokolenie mieszkańców tego rejonu Grabówka – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.
Na nowym placu znajdzie się również sprzęt przeznaczony do ćwiczeń w plenerze. Będą to:
– koła tai chi,
– biegacz,
– twister potrójny,
– ławka z dwoma minirowerkami.
Na placu pojawi się nawierzchnia syntetyczna, z kostki betonowej i trawiastej. Pod urządzeniami do ćwiczeń zostanie położona z kolei nawierzchnia piaskowo-żwirowa. Nie zabraknie również elementów małej architektury w postaci ławek z oparciami i podłokietnikami, ławek młodzieżowych, kosza na odpady oraz stojaka rowerowego.
Projekt w Bużecie Obywatelkskim złożyła Alina Byczyńska.
Postępowanie na modernizację placu zabaw przy ul. Lelewela prowadzi Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Oferty można składać do 16 marca do godz. 10.00.