1446 (1146) 2021-03-19 - 2021-03-25

Gdynianin, który uratował człowieka

Prawdziwie bohaterską postawą wykazał się mieszkaniec Gdyni – Łukasz Urbanowicz. Dzięki szybkiej reakcji, opanowaniu i defibrylatorowi AED uratował życie 30-letniego mężczyzny, który nagle zasłabł na peronie PKM przy gdańskim porcie lotniczym. Za swoje działania otrzymał z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka medal „Civitas e Mari”.


26 stycznia Łukasz Urbanowicz czekał na pociąg na stacji PKM Gdańsk Port Lotniczy. Jego uwagę zwrócił wbiegający na peron mężczyzna, który nagle upadł na ziemię. Zaniepokojony podszedł do mężczyzny, by zaoferować mu pomoc. Gdy zobaczył, że ten nie reaguje, podjął natychmiastową akcję ratowniczą. Zaalarmował pozostałych pasażerów i obsługę pociągu, jednocześnie przystępując do reanimacji. Własnoręcznie zaczął wykonywać masaż serca. Wsparcie nadeszło ze strony kierowniczki pociągu i mobilnego defibrylatora AED, który znajdował się na wyposażeniu pojazdu.
Za bohaterską postawę Łukasz Urbanowicz został uhonorowany medalem „Civitas e Mari”. 15 marca odznaczenie osobiście wręczył mu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Medal „Civitas e Mari” to odznaczenie przyznawane od 15 lat przez Prezydenta Miasta Gdyni. Po raz pierwszy wręczono je w dniu jubileuszu 80-lecia Gdyni, 10 lutego 2006 roku. Medal otrzymują osoby, które – jak głosi pełna nazwa odznaczenia - „odważnie realizują marzenia”. Jak zaznaczył prezydent, odwaga Łukasza Urbanowicza pozwala realizować marzenie o bezpiecznym i przyjaznym mieście. Bohater otrzymał również pamiątkowy dyplom oraz gdyńskie upominki.