1446 (1146) 2021-03-19 - 2021-03-25

Rowerowy Maj – ruszyły zapisy!

Wystartowały zapisy do największej kampanii w Polsce mającej na celu promocję zdrowego stylu życia i zrównoważonej mobilności wśród uczniów szkół podstawowych, grona pedagogicznego oraz rodziców i opiekunów.

„Rowerowy Maj”, bo o tym projekcie mowa, popularyzuje rower jako ekologiczny środek transportu, którym można dotrzeć do szkoły. Uczy też dobrych i zdrowych nawyków. Kampania skutecznie zmienia okolice szkół na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, motywując samorządy do inwestycji prorowerowych. Dzięki niej mniej rodziców odwozi też swoje dzieci samochodem do szkoły.
Zasady są bardzo proste. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, przemierzając dystans z domu do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, dostanie naklejki do specjalnego rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najbardziej aktywni uczestnicy, klasy i placówki otrzymają atrakcyjne nagrody, w tym sprzęt sportowy, kamizelki odblaskowe, zestawy rowerowe czy plecaki. Najwięcej korzyści z akcji czerpać będą uczniowie. Dzięki codziennym dojazdom na lekcje rozpoczną dzień od pokaźnej dawki ruchu fizycznego. Doskonale wiadomo, że wpływa to na zwiększenie efektywności nauki i poprawia koncentrację. Uczniowie dzięki temu są bardziej aktywni i uśmiechnięci. Wzrasta również ich motywacja, aby nie opuścić ani jednego dnia nauki. Sportowe dzieciństwo to podstawa zdrowia – pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka, co jest ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy całe życie jest podporządkowane pandemicznym obostrzeniom.
Dzięki akcji uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu.
Historia „Rowerowego Maja” sięga 2014 roku. Gdynia do akcji dołączyła w 2016 roku, mobilizując do aktywnego dojazdu do szkoły 4127 uczniów z 187 klas i 18 szkół. W kolejnych latach coraz więcej placówek i uczniów przystępowało do projektu, zatrzymując się na chwilę w 2020 roku, kiedy z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 organizatorzy zmuszeni byli do przełożenia kampanii.
Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: d.barambas@gdyniasport.pl do 24 marca.
Szczegóły kampanii znajdują się na stronie www.rowerowymaj.eu.