1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Gdynia pamięta o kaszubskich korzeniach

Kiedy 100 lat temu Pomorze wróciło do macierzy, Gdynia była kaszubską wioską wtuloną między lasy a morski brzeg. Jednak znacznie wcześniej, bo ponad 7 stuleci temu, w bulli papieskiej Grzegorza IX znalazła się wzmianka o Kaszubach. Na wspomnienie tego wydarzenia ulica Świętojańska została udekorowana kaszubskimi flagami i banerami, bo od lat świętujemy tę rocznicę jako Dzień Jedności Kaszubów, czyli Dzéń Jednotë Kaszëbów.


Gdynia dołączyła w ten sposób do wielu miast Kaszub akcentujących rocznicę pierwszej wzmianki pisanej o Kaszubach w bulli papieskiej Grzegorza IX – 9 marca 1238 roku. W tym roku przypada 783. rocznica tego wydarzenia. Wspominano ją w wielu miejscowościach Pomorza.

Ze względu na pandemię nie zaplanowano oficjalnych uroczystości i wydarzeń. A szkoda, bo poprzednie, przedpandemiczne lata obfitowały w szereg atrakcji skierowanych nie tylko do mieszkańców zainteresowanych historią regionu, ale też do turystów odwiedzających nasze miasto. Staraniem środowisk skupionych na pielęgnowaniu lokalnej tradycji otwarto pod koniec 2016 roku Kaszubskie Forum Kultury przy al. Marsz. Piłsudskiego 18. To miejsce spotkań otwarte na wszystkich zainteresowanych tematyką regionalną. Dotychczas zorganizowano tam wiele spotkań z twórcami, pokazów filmowych i wystaw o tematyce lokalnej. Dla chcących zgłębić potencjał kaszubszczyzny zaplanowano kurs języka kaszubskiego oraz cieszące się dużym powodzeniem warsztaty haftu kaszubskiego złotogłowia, tzw. złotnicy, prowadzone przez mistrzynię Danutę Niechwiadowicz. W sezonie z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Kaszubskiego Forum Kultury organizowano spacery historyczne z Kaszubami w tle.

Trzimta sã Drëchnë i Drëszë!