1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Gdyńska woda zdrowia doda

Warto wiedzieć, że woda z kranu w całej Gdyni jest zdrowa. Można ją pić bezpośrednio z kranu. Piją ją mali i duzi, ograniczając zużycie plastikowych butelek, dbając o środowisko i oszczędzając.


PEWIK eksploatuje 8 ujęć wody – największym jest ujęcie „Reda”, które zaopatruje w wodę znaczną część mieszkańców Gdyni.
Warto wiedzieć,że woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a przy tym nie ma też dowodu, że jest zdrowsza. Niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane dla np. niemowląt czy też małych dzieci. Istnieją też obawy dotyczące zagrożenia związanego z substancjami chemicznymi zawartymi w plastiku używanym do produkcji butelek. Opakowania plastikowe po zużytej wodzie mają też znaczący, szkodliwy wpływ na środowisko.

Woda nie jest chlorowana


Wszystkie ujęcia wody wyposażone są w stacje uzdatniania, w których prowadzony jest proces mający na celu obniżanie zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym przepisom. Większość stacji uzdatniania została rozbudowana lub zmodernizowana przy wsparciu dotacjami z Unii Europejskiej, zapewniając jakość na wysokim poziomie. Produkowana woda nie jest chlorowana. W ramach wdrażania programu bezpieczeństwa bakteriologicznego, na stacjach uzdatniania wody zostały zainstalowane lampy promieniowania UV. Zaletą tej metody dezynfekcji jest to, że woda nie zmienia smaku i zapachu.

Najlepsza bez filtrowania


Woda dostarczana przez PEWIK spełnia wszystkie, określone przepisami prawa, normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Badania przeprowadzone na bieżąco przez certyfikowane laboratoria, własne i obce, gwarantują, że woda z sieci wodociągowej jest smaczna, zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych.

Czekamy na powrót szkolnych poidełek


W ubiegłych latach w gdyńskich szkołach zainstalowano poidełka. Akcja wychodzi naprzeciw potrzebom zdrowych zasad żywienia w szkołach. Smaczna i zdrowa woda dostarczana przez sieć wodociągową jest znakomitą alternatywą dla słodzonych, wysokokalorycznych napojów. Picie wody pomóc miało w walce z coraz częściej spotykanymi u dzieci otyłością i próchnicą. Chociaż z uwagi na obostrzenia pandemiczne poidełka są obecnie nieczynne, mamy nadzieję, że mądry nawyk picia wody z poszanowaniem środowiska naturalnego i z dbałością o zdrowie będzie czymś, co dzieci wyniosą ze szkolnych murów.