1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Gmach gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego z szansą na nagrodę

Gmach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. // fot. Magdalena Czernek

Gmach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z szansą na nagrodę „Zadbany Zabytek”. // fot. Magdalena Czernek

25.03.2021 r.

Budynek główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z szansą na nagrodę „Zadbany Zabytek”. Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę budowli, które uzyskały pozytywną ocenę formalną w tegorocznej edycji konkursu. Wyniki zostaną ogłoszone do końca listopada.


„Zabytek Zadbany” to coroczny konkurs, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Konkurs promuje właściwą opiekę nad zabytkami. Nagradzane budowle charakteryzują się wzorowym prowadzeniem prac konserwatorskich, adaptacyjnych i badawczych. Kapituła docenia także systematyczne działania, które przez lata pozwalają budynkowi zachować odpowiedni stan.

Wyróżnienie można zdobyć w jednej z sześciu kategorii:
 • Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu,
 • Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu,
 • Adaptacja obiektów zabytkowych,
 • Architektura i budownictwo drewniane,
 • Zabytki techniki,
 • Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem (kategoria specjalna).


Gmach gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego z szansą na nagrodę!


O nagrodę walczą zabytki z całej Polski. W tym roku na konkursowych listach znalazło się ich aż 119, z czego 8 z województwa pomorskiego. Do tego grona zalicza się gmach gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego, który o statuetkę powalczy w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

Gmach Uniwersytetu Morskiego. // fot. Magdalena Czernek
Gmach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. // fot. Magdalena Czernek (archwium)

Kompleks Zespołu Szkół Zawodowych na Grabowie (dzisiejszy Uniwersytet Morski) został zaprojektowany przez prof. inż. arch. Wacława Tomaszewskiego pod koniec lat 20. XX w. Został wpisany pod numerem 1153 decyzją z dn. 25.03.1987 r. do rejestru zabytków prowadzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Monumentalne założenie architektoniczno-przestrzenne zakładało stworzenie w sumie z pięciu szkół zawodowych, dwóch burs, kliku budynków mieszkalnych dla profesorów oraz budynków warsztatowych. W centrum miał się znaleźć gmach Szkoły Handlu Morskiego i Techniki Portowej, usytuowany przy reprezentacyjnym, otwartym na ulicę dziedzińcu. Drugim ważnym elementem zespołu był budynek Państwowej Szkoły Morskiej.

Uroczyste poświęcenie pierwszych obiektów odbyło się już w 1930 r. W kolejnych latach tempo inwestycji nie postępowało już tak błyskawicznie. Skrzydło zachodnie Państwowej Szkoły Morskiej zbudowano dopiero po II wojnie światowej, a część zaprojektowanego przez Tomaszewskiego kompleksu nigdy nie została wybudowana.

Nominacje z woj. pomorskiego w konkursie „Zabytek Zadbany”


W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu:
 • Budynek dyrekcji w zespole Stoczni Gdańskiej,
 • Kościół pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie,
 • Most kolejowy nad rzeką Borują w Bytowie,
 • Kościół Joannitów pw. św. Barbary w Kokoszkowach,
 • Budynek główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:
 • Dom podcieniowy w Miłocinie,
 • Budynek dawnego Gimnazjum Miejskiego przy ul. Lastadia 2 w Gdańsk,
 • Dom Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim.
 
Tegorocznych laureatów poznamy do 30 listopada. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.