1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Ponad 6 mln zł na walkę z COVID-19

Zintegrowana izba przyjęć, nowe łóżka, a także lepsza funkcjonalność systemu teleinformatycznego, który umożliwi zdalną diagnostykę radiologiczną pacjentów – to zyskają gdyńskie szpitale dzięki dodatkowym środkom z Unii Europejskiej. To prawie 6,5 miliona złotych na walkę z COVID-19.


Dodatkowe środki, które otrzymają Szpital św. Wincentego a Paulo oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Obie placówki otrzymają w sumie 6 468 737 złotych na walkę z COVID-19. Na co konkretnie zostaną przeznaczone te pieniądze?

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie zintegrowana izba przyjęć. Przejmie ona zadania trzech innych izb przyjęć, które do tej pory działały osobno, a mianowicie: ginekologicznej, internistycznej i ogólnej. Unijne wsparcie pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych. Ponadto placówka kupi też 17 łóżek.

Oba szpitale zadbają też o poprawę funkcjonalności systemu teleinformatycznego linii radioterapeutycznej Aria Oncology Information System. Usprawni to pracę medyków i umożliwi zdalne diagnozowanie radiologiczne pacjentów. Dzięki temu personel medyczny będzie mógł przeprowadzać badania w różnych miejscach, co jest szczególnie ważne w przypadku kwarantanny.

Do tej pory ze środków unijnych na wsparcie szpitali w walce z COVID-19 (sprzęt, dostosowanie budynków, środki ochrony dla personelu medycznego) przekazano prawie 117 milionów złotych. Na walkę z pandemią Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył łącznie ponad 308 milionów złotych.

ikona