1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Rząd zwiększa możliwości testowania na COVID-19

Jeśli podejrzewasz u siebie Covid-19, nie czekaj! Wypełnij formularz online. Na podstawie przekazanych danych, dowiesz się, czy kwalifikujesz się na test. Jak informuje rząd, pandemia znowu przyspiesza. W okresie od 9 do 15 marca odnotowano w kraju o 30% zachorowań i blisko o 25% zgonów więcej niż w poprzednim tygodniu.

Jak mówi minister zdrowia, nowa ścieżka testowana ma odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale też zapewnić powszechną dostępność do badań. Jak skorzystać z tego rozwiązania?

Chcesz zapisać się na test przeciw Covid-19? Wypełnij formularz

To kolejne udogodnienie dla pacjentów, którzy czują się źle i podejrzewają, że mogą mieć Covid-19. Teraz możesz zapisać się na test online. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Jeśli system zakwalifikuje Cię na test, skontaktuje się z Tobą konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej. Następnie otrzymasz zlecenie na test z systemu eKolejka.

Trwają szczepienia przewlekle chorych

W poniedziałek, 15 marca, ruszyły szczepienia osób przewlekle chorych. Przypominamy, że obecnie rejestrować mogą się:
  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Dla tych pacjentów skierowania powinny zostać wystawione automatycznie. Grupa została rozszerzona także o osoby:
  • u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
  • oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020  r. poz. 2134).
Ci pacjenci muszą sami zgłosić się po e-skierowanie do lekarza prowadzącego (np. onkologa) lub lekarza POZ. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dla tej grupy dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie w zakładce dla przewlekle chorych.

Rejestracja dla Seniorów

Uruchomiona została rejestracja na szczepienia dla osób w wieku od 65 do 69 lat. Ponieważ uprawnieni do szczepień w tej grupie wiekowej to ponad 3 miliony osób, wprowadzony został harmonogram rejestracji:
- 18.03-20.03 – rocznik 1952-1954,
- 22.03-24.03 – rocznik 1952-1956,
- 25.03-27.03 – grupa 70+.
Uwaga! Pierwszeństwo w rejestracji otrzymały osoby najstarsze, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później.

Rejestracja

Wszyscy uprawnieni do szczepień powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie także poprzez infolinię 989, e-Rejestrację lub wysyłając SMS pod numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.

Rejestrację prowadzą też punkty szczepień, ale zalecane są zapisy online lub przez telefon. To najwygodniejsza, a przede wszystkim najbezpieczniejsza forma.

Wypełnienie formularza online jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Należy podać podstawowe informacje: imię, nazwisko, adres e-mail. Na podany adres otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Kiedy przyjdzie Twoja kolej na szczepienie, zadzwoni do Ciebie konsultant z infolinii. Podczas rozmowy umówisz się na konkretny i dogodny dla Ciebie termin szczepienia. Szczegółowe informacje na temat rejestracji dla osób w wieku od 65 lat dostępne są na stronie gov.pl.

Źródło: www.gov.pl.