1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Skwer Arki Gdynia świeci na niebiesko

Zakończyła się kolejna inwestycja w ramach Budżetu Obywatelskiego. Skwer Arki Gdynia oferuje teraz nie tylko efektownie zagospodarowaną zieleń i nowoczesne siedziska. Wieczorem ta popularna przestrzeń rekreacyjna rozbłyska klimatycznym, niebieskim blaskiem. To pierwsze tak oświetlone miejsce w Gdyni.


Na początku skwer zyskał przestrzenne litery. Każda z nich ma wysokość 150 cm. 17-metrowy napis „Arka Gdynia” jest zamontowany na skarpie od strony parkingu przy bulwarze Nadmorskim. W następnym etapie wykonano prace, które diametralnie przeobraziły to miejsce. Zmieniło się zagospodarowanie zieleni, a także układ ścieżek spacerowych i elementów małej architektury.

- Designerskie ławki w kształcie fali i zróżnicowane nasadzenia wydobyły potencjał tego miejsca. Utwardzone ścieżki gwarantują łatwe i komfortowe przemieszczanie się po skwerze osobom z niepełnosprawnościami. Energooszczędne latarnie LED w kolorze niebieskim zapewniają klimatyczny nastrój po zmroku i idealnie uzupełniają nowoczesne oświetlenie bulwaru Nadmorskiego. Jestem pewien, że w nadchodzącym sezonie letnim skwer Arki Gdynia będzie chętnie odwiedzanym punktem spotkań z unikatową, morską scenerią w tle - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z dokumentacją projektową na skwerze zamontowano dziewięć latarni z oprawami LED. Są energooszczędne i łatwe do serwisowania oraz gwarantują utrzymanie doskonałej jakości światła przez cały okres eksploatacji. Dodatkowa atrakcja to niebieskie podświetlenie słupów, dzięki czemu ścieżki spacerowe zyskują unikatowy charakter, który docenią spacerowicze odwiedzający skwer po zmroku.

Koszt realizacji prac wskazanych w Budżecie Obywatelskim wyniósł 231 500 zł. Jednak mając na uwadze całościowe zagospodarowanie tego terenu, władze miasta zdecydowały się na dofinansowanie robót w kwocie ok. 280 000 złotych. Dzięki temu cały rejon skweru zyskał jednolitą nawierzchnię, włącznie z wjazdami. Zadbano także o wymianę obrzeży trawnikowych i rekultywację trawnika poza zakresem pierwotnego opracowania.

Autorem tego wniosku w BO 2019 był pan Radosław Roeske.