1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Zostań Dawcą szpiku i uratuj życie

Pandemia zmieniła nasze codzienne życie, a także sposób funkcjonowania Fundacji DKMS. Większość rejestracji odbywa się teraz internetowo. Każda osoba, która chce zostać potencjalnym dawcą szpiku, może zamówić pakiet rejestracyjny prosto do domu.


Sam proces rejestracji jest bardzo prosty – należy wypełnić krótki wniosek i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. W przesyłce znajdzie się formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Ostatni krok to odesłanie pakietu pocztą do Fundacji DKMS. Należy to zrobić w specjalnej kopercie zwrotnej, która jest dołączona do przesyłki. Cała procedura jest bezpłatna, a rejestracja to kilka minut, które mogą komuś uratować życie.

Rejestrując się w bazie dawców szpiku, masz szansę uratować życie swojego „bliźniaka genetycznego”. Na pomoc czeka mieszkanka Gdyni - Olga - która na co dzień pracuje jako ratowniczka medyczna i ratowniczka WOPR. Na początku tego roku wykryto u Olgi ostrą białaczkę szpikową. Tylko „bliźniak genetyczny jest w stanie jej pomóc.

Czy oddawanie szpiku boli?
Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji. W 85% przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 15% dokonuje się pobrania z  talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból jak najmniej doskierał dawcy.
Więcej informacji na stronie Fundacji DKMS: www.dkms.pl.