1448 (1148) 2021-04-02 - 2021-04-08

Dwie strefy aktywności na Dąbrowie

Kolaż zdjęć: działki, na których powstanie wybieg z torem agility oraz park trampolin ziemnych, skaczące dziecko, pies pokonujący przeszkodę // fot. ZDiZ, pixabay.com

Kolaż zdjęć: działki, na których powstanie wybieg z torem agility oraz park trampolin ziemnych, skaczące dziecko, pies pokonujący przeszkodę // fot. ZDiZ, pixabay.com

01.04.2021 r.

Firma Green Poland lada moment rozpocznie realizację dwóch inwestycji na Dąbrowie. Przy ulicy Szafranowej powstanie park trampolin, a przy ulicy Kameliowej pojawi się specjalnie zaprojektowany wybieg dla psów. Oba zadania zostaną sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.

– Pomimo kapryśnej pogody i trwającej pandemii rozpoczynamy kolejne, lokalne inwestycje. Jestem przekonany, że każda nowocześnie zagospodarowana przestrzeń jest świetnym bodźcem do aktywności na świeżym powietrzu, co jest szczególnie istotne w okresie zamknięcia m.in. obiektów sportowych – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Wykonawca robót ma zakończyć prace za ok. 120 dni. Oznacza to, że w nadchodzącym sezonie letnim będzie można wyskakać się w parku trampolin ziemnych czy poćwiczyć z psem na torze agility – dodaje wiceprezydent.

Wybieg dla czworonożnych pupili powstanie na działce u zbiegu ulic Rdestowej i Kameliowej, sąsiadującej z lasem oraz myjnią samochodową. To teren o powierzchni prawie 500 m2. Wygodne dojście do wybiegu umożliwi istniejąca tu ścieżka rowerowa oraz chodnik. W tej strefie dla psów znajdzie się nawierzchnia trawiasta oraz z kostki betonowej. Jednak najważniejszym elementem będą urządzenia tworzące tor agality  - słupki slalomowe, dwa rodzaje murków oraz dwuspadowa pochylnia z tunelem. Dzięki ich rozmieszczeniu z toru jednocześnie będzie mogło korzystać kilka zwierząt. Wykonawca ma też za zadanie ogrodzić teren i wyposażyć go w ławki z oparciami oraz kosze na odpady.

W najbliższych tygodniach pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni przekażą wykonawcy drugi teren budowy - przy ulicy Szafranowej. Powstanie tam ogrodzony park trampolin ziemnych, tuż przy popularnej ścieżce rowerowej i chodniku, biegnących wzdłuż ulicy Rdestowej, co z pewnością zachęci spacerowiczów i rowerzystów do skorzystania z tej formy aktywności.

- Cieszy mnie, że Budżet Obywatelski staje się narzędziem poszukiwania nowych rozwiązań. Jak widać, mieszkańcom Dąbrowy nie wystarczają już zwykłe place zabaw. Przykładem kreatywności i tworzenia alternatywnych atrakcji jest park trampolin, który wkrótce powstanie w naszej dzielnicy. Był on na tyle nietypowy, że o mały włos nie przeszedłby weryfikacji przed głosowaniem, na szczęście udało się go uratować, a resztę zrobili mieszkańcy, pokazując swoje oczekiwania. Równie dobrą informacją jest powstanie wybiegu dla psów. Jest ich tu bardzo wiele, więc ten element psiej infrastruktury docenia zarówno właściciele, jak ich czworonożni pupile - mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.

W bezpośrednim sąsiedztwie trampolin zostanie wykonana bezpieczna nawierzchnia syntetyczna. Teren inwestycji zyska też ogrodzenie z dwoma furtkami, ławki z oparciami i podłokietnikami, kosze na śmieci oraz stojak rowerowy.

Oba zadania koordynują pracownicy Referatu Małej Architektury Miejskiej w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.