1448 (1148) 2021-04-02 - 2021-04-08

Konkurs dla teatrów i twórców offowych

Teatr Gdynia Główna przyjmuje zgłoszenia do siódmej edycji ogólnopolskiego festiwalu „Pociąg do Miasta”, która odbędzie się w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku. To spotkania z teatrem offowym, topograficzno-teatralne i nieziemskie wyprawy po mieście, a przede wszystkim bezpośredni kontakt ze sztuką.


Tym razem organizatorzy zachęcają twórców do eksplorowania tematu kosmosu jako pewnego rodzaju metaforycznego poszukiwania nowej postpandemicznej normalności w oderwaniu od ziemskich – nie tylko grawitacyjnych – ograniczeń. Czekają na spektakle, które skupią się na człowieku i jego mikrokosmosie. Spróbują udowodnić, że właśnie miłość jest najpotężniejszą i najbardziej tajemniczą z energii kosmicznych. Szukają intrygujących, autorskich efektów badań teatralnych, futurystycznych lub społecznych wizji przyszłości, a także propozycji z szeroko rozumianego gatunku fantastyki naukowej.
Zgłaszać się mogą: teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z całej Polski. Mile widziane są również projekty teatrów instytucjonalnych, które szukają alternatywnych sposobów artystycznej ekspresji i omijają popularne trendy w ambitnych próbach znalezienia własnego pomysłu na nowoczesny teatr.
Prezentacjom festiwalowych spektakli będzie towarzyszyła podróż po mieście, w czasie której propozycje artystyczne i wyobraźnia zaproszonych zespołów zderzy się z naturalną scenografią tkanki miejskiej Gdyni.
„Pociąg do Miasta” zabierze widzów w wyprawę artystyczną po dzielnicach naszego miasta. Oglądając spektakle w interesujących i nieteatralnych przestrzeniach miejskich, poznamy nowe konteksty oraz będziemy uczestniczyć w rozmowach o sztuce.
Zgłoszenia można wysyłać do 10 kwietnia.
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.pl.