1448 (1148) 2021-04-02 - 2021-04-08

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego

Mówią o Polsce i Polakach i promują wiedzę o naszym kraju za granicą. Dziennikarze i redakcje polonijne po raz kolejny zostaną uhonorowani w Gdyni. Rozpoczęła się 10. edycja Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Zgłoszenia kandydatów w czterech kategoriach można przesyłać do 18 kwietnia.


Nagrody im. Macieja Płażyńskiego trafiają do dziennikarzy i mediów służących Polonii. Ich intencją jest zachowanie w pamięci Polaków dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.
Laury dla ludzi polonijnych mediów są przyznawane w 4 kategoriach:
  • dziennikarz polonijny,
  • dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne,
  • dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polaków, Polski i Polonii,
  • redakcja medium polonijnego.
Kandydatury do nagrody można zgłaszać do 18 kwietnia. Wystarczy wypełnić formularz online, który jest dostępny na stronie nagrodaplazynskiego.pl.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybierze jury, w skład którego wchodzą m.in.: dziennikarze zajmujący się tematyką międzynarodową, przedstawiciele rodziny Macieja Płażyńskiego oraz Muzeum Emigracji w Gdyni.
Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody finansowe w wysokości 10 tysięcy złotych. Zaś do nagrodzonej redakcji trafi statuetka.
Gala wręczenia nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Termin uroczystości zostanie ustalony po zniesieniu pandemicznych obostrzeń.
Uwaga: Organizatorzy przypominają, że Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana za pracę dziennikarską w minionym roku. Oznacza to, że jury nie ma możliwości przyznawania nagród za tzw. całokształt lub publikacje w latach wcześniejszych.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.
Szczegółowe informacje oraz regulamin nagrody znajduje się na stronie nagrodaplazynskiego.pl.