1448 (1148) 2021-04-02 - 2021-04-08

„Niech dobro zakwitnie!” – pomoc dla hospicjum

Plakat akcji: Pola Nadziei na Pomorzu 2021

Mat. prasowe organizatorów wydarzenia

01.04.2021 r.

Zawsze warto pomagać. To znana prawda, która nigdy nie straci na aktualności. I my możemy przyłączyć się do wielkiej kwesty na rzecz pomorskich hospicjów „Pola Nadziei” i wesprzeć wirtualną zbiórkę. W niedzielę, 25 kwietnia podczas akcji charytatywnej w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku ruszy także wirtualna telewizja „Pól Nadziei”.


„Pola Nadziei" organizowane są każdej wiosny w wielu miastach Polski, także w Trójmieście i w Pucku. Celem akcji jest pozyskanie finansowego wsparcia na hospicyjną opiekę nad osobami u kresu życia, nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi. Ma ona również charakter edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.

– „Pola Nadziei” to niezwykła inicjatywa, która od kilkunastu lat odbywa się w naszym mieście. Stawia przed sobą szczytny cel i niesie ważne przesłanie. Pieniądze uzbierane w czasie kwesty stają się wsparciem dla hospicjów, które bezustannie opiekują się chorymi dziećmi i dorosłymi. Ale w tym wydarzeniu liczy się też coś innego. Propagowanie wśród mieszkańców wolontariatu i pokazanie im, że zawsze trzeba być otwartym na drugiego człowieka. Dlatego gorąco zachęcam gdynian: w miarę możliwości przyłączmy się do akcji i niech dobro znowu zakwitnie – apeluje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W tym roku „Pola Nadziei” na Pomorzu odbędą się w niedzielę, 25 kwietnia. Jeżeli sytuacja pozwoli, tego dnia w wybranych miejscach i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami odbędzie się kwesta z udziałem wolontariuszy. Będzie ona nieco inna niż w latach wcześniejszych. Wolontariusze nie będą też rozdawać żonkili. Zamiast tego darczyńcy otrzymają żonkilową naklejkę.

Tego samego dnia odbędzie się też premiera telewizji „Pól Nadziei”. Tworzona przez 7 pomorskich hospicjów pokaże, na czym polega opieka hospicyjna, jak wygląda troska o pacjentów i codzienne działania. Nie zabraknie także energetycznych koncertów i rozmów z ciekawymi ludźmi. Telewizja będzie nadawać przez stronę: polanadzieinapomorzu.pl.


Główna część zbiórki odbędzie się w dniach 19 kwietnia-2 maja i będzie miała formę online. Prowadzona będzie:


„Pola Nadziei” na Pomorzu organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

Historia


Pierwsze „Pola Nadziei”, które zorganizowała Fundacja Marie Curie Cancer Care, zakwitły w szkockim Edynburgu. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Ten kwiat symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości – nad śmiercią.

Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia „Pól Nadziei" zaczęła się w 1998 roku w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i od tej pory jest organizowana w kilkudziesięciu miastach.

Dokładny scenariusz wydarzenia na Pomorzu dostępny będzie na stronie Pola Nadziei na Pomorzu oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania poszczególnych wydarzeń.