1451 (1151) 2021-04-23 - 2021-04-29

Olimpijka z gdyńskiej „Trójki” z medalem

Justyna Palikowska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni z brązowym medalem Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (EGMO). Młoda matematyczka jest pierwszą osobą z Pomorza z sukcesem olimpijskim tego formatu. Podczas olimpiady rywalizowała w elitarnym gronie 192 najlepszych umysłów ścisłych z całego kontynentu i innych państw świata.

Na co dzień uczennica trzeciej klasy o profilu matematyczno-informatycznym w gdyńskiej „Trójce”, a od czwartku – jedna z najwybitniejszych młodych matematyczek świata. Justyna Palikowska znalazła się na wysokim miejscu w rankingu finalistek Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (European Girls' Mathematical Olympiad) i zdobyła brązowy medal olimpijski.
W olimpiadzie organizowanej w tym roku przez gruzińskie Kutaisi, a która ze względu na pandemię odbywała się zdalnie, wzięły udział 192 dziewczęta z łącznie 55 krajów. Oprócz 40 państw europejskich swoje reprezentantki miały też m.in. Australia, Brazylia, Japonia, Kanada, Meksyk czy Stany Zjednoczone.
Zmagania najlepszych umysłów ścisłych trwały dwa dni, a każda z zawodniczek musiała zmierzyć się z sześcioma skomplikowanymi problemami matematycznymi. Justynę Palikowską do startu w europejskiej olimpiadzie przygotowywał profesor oświaty Wojciech Tomalczyk, który jest jej opiekunem merytorycznym i nauczycielem matematyki.
Zadania, przed którymi stanęły wszystkie matematyczki biorące udział w Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt, są dostępne online. Wyzwania opracowali matematycy z Australii, Słowacji, Ukrainy i Austrii.