1451 (1151) 2021-04-23 - 2021-04-29

„Prawiek i inne czasy” wkrótce w Teatrze Miejskim

To spektakl, w którym realizm spotyka się z magią, codzienność z niezwykłością, ludzie z aniołami, a życie płynnie przeplata się ze śmiercią w naturalnym porządku. Powieść noblistki Olgi Tokarczuk zagości na gdyńskiej scenie. W Teatrze Miejskim zakończono próby do spektaklu „Prawiek i inne czasy”. To opowieść o porządku, który kręci się wokół osi świata, zatacza koła, wzrasta, więdnie i znów wzrasta. Przedstawienie reżyseruje Jacek Bała. Spektakl będzie można zobaczyć, jak tylko instytucje kultury zostaną ponownie otwarte.

Mimo że nie możemy się cieszyć sztuką na żywo, nie oznacza to, że gdyńskie instytucje kultury przestały pracować. W Teatrze Miejskim praca wre. Zespół przygotowuje nowe propozycje, które będzie można zobaczyć, gdy skończy się lockdown. Właśnie zakończyły się próby do spektaklu „Prawiek i inne czasy” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk z 1996 roku. Prace nad przedstawieniem zaczęły się w grudniu. Premiera miała się odbyć na 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. Plany pokrzyżowały wprowadzone przez rząd obostrzenia.
„Prawiek i inne czasy” to opowieść uniwersalna i magiczna. Jej akcja rozpoczyna się przed I wojną światową, a kończy w latach 70. XX wieku. Opowiada losy bohaterów, którzy mieszkają w tytułowym Prawieku.
Reżyseria i adaptacja: Jacek Bała
Scenografia, kostiumy: Hanna Szymczak
Muzyka: Sambor Dudziński
Ruch sceniczny: Franciszka Kierc-Franik
Obsada: Elżbieta Mrozińska, Bogdan Smagacki, Jacek Bała, Monika Babicka, Martyna Matoliniec, Mariusz Żarnecki, Piotr Michalski, Beata Buczek-Żarnecka, Agnieszka Bała, Olga Barbara Długońska, Rafał Kowal, Weronika Nawieśniak, Marta Kadłub, Agata Moszumańska, Maciej Wizner, Maciej Sykała, Małgorzata Talarczyk, Krzysztof Berendt, Grzegorz Wolf, Dariusz Szymaniak.
„Prawiek i inne czasy” będzie można oglądać na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni, kiedy instytucje kultury zostaną ponownie otwarte. O dacie premiery poinformujemy, kiedy tylko zostanie ona ustalona.