UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1451 (1151) 2021-04-23 - 2021-04-29

Przedłużenie buspasa na ul. Małokackiej gotowe

Zakończyły się prace na buspasie na ul. Małokackiej. Przedłużenie obejmuje fragment od lewoskrętu przy stacji paliw do skrzyżowania ul. Małokackiej z ul. Wielkokacką, Chwarznieńską i Rolniczą. Teraz autobusy mogą szybciej i sprawniej przejechać tę część trasy, mając do dyspozycji prawie 1,5-kilometrowy buspas.

Przypomnijmy, że prawie kilometrowy buspas na ul. Małkokackiej został uruchomiony w 2017 roku. Jego początek znajduje się na wysokości schroniska dla zwierząt, a koniec przy zwężeniu jezdni przy stacji benzynowej "Pod Żaglami". Jego wydłużenie pociągnęło za sobą zmiany w programie sygnalizacji. Dzięki nowemu odcinkowi autobusy skręcające w kierunku ul. Rolniczej oraz jadące na wprost, w ulicę Chwarznieńską, pojadą szybciej.
– Mamy gotowe kolejne, ważne usprawnienie dla pasażerów gdyńskiej komunikacji zbiorowej. Ulica Małokacka jest bardzo obciążona, szczególnie w popołudniowych godzinach szczytu. Dlatego znaleźliśmy optymalne rozwiązanie i wykorzystaliśmy istniejącą infrastrukturę drogową. Beneficjentami będą podróżujący m.in. do dzielnic Witomino, Chwarzno-Wiczlino, a nawet pasażerowie korzystający z linii pośpiesznej „W”. Dzięki wydłużonemu buspasowi zyskają cenne, czasowe oszczędności w podróży – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Co zostało wykonane podczas realizacji przedłużenia buspasa:
– na ul. Małokackiej zlikwidowano lewoskręt do stacji paliw,
– zostało przesunięte przejście z azylem,
– wykonano oznakowanie w postaci linii ciągłej na całym odcinku buspasa,
– zamontowano znaki pionowe informujące o funkcjonowaniu buspasa na całej długości ul. Małokackiej.
W ramach tej modernizacji przedłużono i dowiązano funkcjonujący buspas do głównego skrzyżowania ul. Małokackiej z ul. Wielkokacką, Chwarznieńską, Rolniczą. To bardzo pozytywne informacje dla pasażerów, którzy na co dzień poruszają się na tej trasie. Dodatkowe pół kilometra buspasa poprawi płynność i czas dojazdu do domu, szkoły czy miejsca pracy.
Tego typu udogodnienia transportowe mają też zachęcić mieszkańców do korzystania z naszej gdyńskiej floty autobusowej .
Wydłużenie buspasa na ul. Małokackiej koordynowali inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W realizację tego zadania byli zaangażowani pracownicy zajmujący się robotami drogowymi, sygnalizacją świetlną oraz oznakowaniem pionowym i poziomym.
Obecnie łączna długość wszystkich gdyńskich buspasów wynosi 8,8 km.