1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Biało-czerwony maj

Zbliża się długi weekend majowy. Wielu mieszkańców wykorzysta ten czas na odpoczynek, ale warto pamiętać, że pierwsze majowe dni to ważne rocznice i święta. Przypominamy, że obowiązują pandemiczne restrykcje i zakaz organizowania masowych uroczystości. Jednak tradycyjnie na ulicznych latarniach i masztach będą powiewać polskie oraz unijne flagi.


Każdy może udekorować swój dom, mieszkanie, balkon i wywiesić flagę. Zachęcamy do wspólnego świętowania!
1 maja (sobota) przypada 17. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego w tym dniu obok biało-czerwonych flag będą powiewać niebieskie flagi z dwunastoma żółtymi, pięciopromiennymi gwiazdami. 1 maja to także Międzynarodowe Święto Pracy.
2 maja (niedziela) to dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wtedy na ulicach Gdyni będą powiewały jedynie flagi biało-czerwone.
3 maja (poniedziałek) Polacy będą świętować 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Flagi pojawią się w najbardziej reprezentacyjnych lokalizacjach i głównych ciągach komunikacyjnych miasta. Łącznie na gdyńskich ulicach zawiśnie 2200 flag.
Flagowanie obejmie niżej wymienione ulice, aleje, place i skwery Gdyni: ul. Morska, Węzeł Pokoju, ul. Śląska, Droga Gdyńska na odcinku od al. marsz. Piłsudskiego do ul. Kieleckiej, ul. Władysława IV, ul. 10 Lutego, skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Wójta Radtkego, ul. Jana z Kolna, plac Grunwaldzki, ul. Armii Krajowej, ul. Borchardta, ul. Janka Wiśniewskiego od placu Konstytucji do Estakady Kwiatkowskiego, Węzeł Ofiar Grudnia 1970, ul. Dworcowa, plac Konstytucji, ul. Starowiejska, al. marsz. Piłsudskiego, al. Zwycięstwa do granicy z Sopotem, ul. Wielkopolska, ul. Chwaszczyńska, ul. Nowowiczlińska (do ul. Miętowej), ul. Rdestowa.
Dodatkowo oflagowane będą maszty flagowe:
- 3 maja flagi państwowe zawisną przy pomniku Harcerzy na ul. Świętojańskiej, pomniku marsz. Piłsudskiego przy skrzyżowaniu ulic marsz. Piłsudskiego i Bema, pomniku Obrońców Wybrzeża w rejonie Krzyża na Kamiennej Górze, pomniku Alfreda Dyducha przy ul. Unruga (w rejonie Estakady Kwiatkowskiego),
Ponadto tradycyjnie flagi państwowe, Unii Europejskiej oraz miasta Gdyni będzie można zobaczyć na 13. masztach na końcu al. Jana Pawła II.
Flagi zostaną wywieszone w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Najpóźniej do godz. 5.00 rano wszystkie ulice zostaną oflagowane.
Z kolei w nocy z 1 na 2 maja (w godzinach wczesnoporannych) nastąpi wymiana flag unijnych na państwowe. Flagi zostaną zdjęte do godz. 5.00 rano w dniu w 4 maja.
***
Miejsca, w których można kupić flagi:
- „POLUS”,
ul. Warszawska 28-30, tel. 504 018 493
- Sklep Harcerski „DRUHNA”,
ul. 10 Lutego 23
- Sklep Papierniczy - Hala Targowa,
ul. Wójta Radtkego 36-40, box 11
- „Katrin” S.C.,
ul. Wójta Radtkego 29-35
- Ksiegarnia Św. Pawła,
ul. Armii Krajowej 26
- Andreks - Andrzej Jabłoński, Hala Targowa,
ul.Wójta Radtkego 36-40
- Wytwórnia Świec - Ryszard Skurzak,
ul. Pucka 11
- „Clipper”,
al. Jana Pawła 2, 11
- Pawilon Handlowy AH 2,
al. Jana Pawła 2

  • ikonaOpublikowano: 29.04.2021 13:55
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.04.2021 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona