1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Festiwalowe lokalizacje poszukiwane

Teatr Gdynia Główna przygotowuje 7. edycję ogólnopolskiego festiwalu „Pociąg do miasta” i poszukuje ciekawych lokalizacji, w których można zaprezentować plenerowe spektakle. Twórcy są otwarci na propozycje i czekają na wskazówki mieszkańców.


Ze sztuką można dotrzeć wszędzie. Spektakle nie muszą być wystawiane tylko w teatralnych murach. Festiwalowe przedstawienia są prezentowane w przestrzeni miasta, np. na dzielnicowych podwórkach, boiskach szkolnych czy innym nieteatralnym terenie. Wszystko po to, aby trafić do lokalnej społeczności i zachęcić do kontaktu ze sztuką również tych, którzy na co dzień nie korzystają z miejskiej oferty kulturalnej.
Tegoroczna edycja „Pociągu do Miasta” ma się odbyć w dniach 9-14 sierpnia. Tym razem hasłem przewodnim festiwalu jest „Stacja Kosmos”. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć 6 spektakli, które zaprezentują teatry offowe z całej Polski. Każde przedstawienie zostanie pokazane dwa razy.
Zgłoś lokalizację
Jakich miejsc szukają organizatorzy? Interesujących, a nawet trochę zapomnianych terenów położonych zarówno w centrum miasta, jak i poza nim, na obrzeżach Gdyni (np. w Chyloni, Cisowej, na Oksywiu, Babich Dołach czy w Redłowie). Chodzi o miejsca ciekawe architektonicznie lub historycznie, nietypowe i dziwne, tereny pofabryczne czy stoczniowe. Zgłaszając lokalizację, należy wziąć też pod uwagę kilka praktycznych i technicznych aspektów. Twórcom zależy na miejscach, gdzie można stworzyć widownię na około 100-150 osób. Ważna jest też przestrzeń, która mogłaby posłużyć za scenę (betonowe płyty, rampy, place, schody), źródło prądu i zaplecze, gdzie powstałaby garderoba dla artystów. Dodatkowym atutem będzie dobry dojazd do wskazanego miejsca.
Swoje propozycje można zgłaszać jeszcze przez 2 tygodnie. Jak to zrobić? Można wysłać wiadomość prywatną na Facebooku Teatru Gdynia Główna lub napisać komentarz w facebookowym wydarzeniu. Inna opcja to przesłanie zgłoszenia droga mailową. Wystarczy wysłać wiadomość na adres: gbryszewski@teatrgdyniaglowna.pl.
Zgłoszenia powinny zawierać dokładną lokalizację miejsca, które mogłoby stać się plenerową sceną teatralną, kilka zdjęć i informację o właścicielu terenu.
Szczegóły można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

ikona