1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Gdynia stawia na bezpieczeństwo w drodze do szkoły

Każdy dorosły wie, ile przyjemności i radości może czerpać dziecko z rowerków do biegania, przez hulajnogi, a kończąc na rowerach górskich czy szosowych. Zawsze jednak musimy pamiętać o bezpieczeństwie, bo to ono jest najważniejsze. Z tej prostej przyczyny powstał specjalny klip oraz książeczka, które pomogą najmłodszym mieszkańcom miasta poznać najważniejsze aspekty bezpiecznej podróży własnym środkiem transportu do szkoły i z powrotem.


Gdyńskie Centrum Sportu od wielu lat łączy sportowe oraz rekreacyjne aspekty jazdy na dwóch kółkach z promocją bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Obecnie prowadzonych jest szereg projektów miękkich, które skierowane do grup docelowych w różnym wieku, mają przyczynić się do wzrostu liczby podróży pokonywanych ekologicznie, za pomocą roweru czy innych urządzeń transportu osobistego. Wymienić należy m.in.: skierowany do przedszkolaków „Odprowadzam sam”, rozpoczynający się lada moment „Rowerowy Maj” czy projekt adresowany do pracowników gdyńskich firm „Do pracy jadę rowerem”. Umiejętność poruszania się w przestrzeni miejskiej, gdzie nasze trasy rowerowe krzyżują się z chodnikami dla pieszych i skrzyżowaniami, po których jeżdżą samochody i pojazdy komunikacji miejskiej, jest wartością wspólną każdego z nich. Zagęszczenie pojazdów w mieście powoduje, że sfera bezpieczeństwa wymaga szczególnej uwagi.
Wychodząc naprzeciw wszystkim użytkownikom jednośladów, przygotowano edukacyjny, animowany film „Bezpiecznie w drodze do szkoły” oraz książeczkę edukacyjną pod tym samym tytułem, które pozwolą w atrakcyjny i przejrzysty sposób zapoznać dzieci z aspektami samodzielnego poruszania się.
W animowanym dwuminutowym filmiku poznajemy historię roweru, o wdzięcznym imieniu Romek, i jego użytkownika Tomka, siostrę Zuzę oraz ich przyjaciół, którzy ze swoimi jednośladami zaprzyjaźnili się na dobre. Dowiadujemy się, kto może poruszać się po ścieżkach rowerowych, a kto po chodniku. Przypominamy najważniejsze przepisy kodeksu ruchu drogowego, znajdziemy instrukcję w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą, a także znajdziemy wskazówki w jaki sposób należy się ubrać, by droga do szkoły przebiegała w komfortowy sposób w zależności od warunków.
Książeczka „Bezpiecznie w drodze do szkoły” to pokaźne kompendium wiedzy i, co można śmiało powiedzieć, niezbędnik każdego rowerzysty, który miłośnicy wiatru we włosach, powinni przestudiować przed wyruszeniem na pierwszą jazdę. W broszurze poruszone są takie pojęcia, jak: wyposażenie roweru, bezpieczeństwo, przygotowanie do jazdy czy pierwsza pomoc przedmedyczna. Wszystkie treści to zostały przedstawione w przyjazny dla oka i łatwy do przyswojenia wiedzy sposób.
Książeczka oraz film są materiałami wspierającymi projekty realizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. Są jednak uniwersalnymi narzędziami, które mogą być używane przez nauczycieli czy rodziców, którzy chcą w prosty sposób wprowadzić pociechy w sferę bezpiecznego poruszania się.
Materiały są dostępne na stronie:
www.gdyniasport.pl.

ikona