1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Nowoczesne elektrobusy już w przyszłym roku

To prawdziwie „elektryzująca” wiadomość: najpóźniej w połowie przyszłego roku na ulicach Gdyni pojawią się 24 nowoczesne elektrobusy marki Mercedes-Benz. Miasto podpisało z wyłonioną w przetargu firmą EvoBus Polska umowę na zakup zeroemisyjnych pojazdów naszpikowanych innowacyjnymi rozwiązaniami, na czele z antywirusową klimatyzacją i nowym typem baterii. To element realizowanego w mieście projektu promującego elektromobilność.


Za nami złożenie symbolicznych podpisów, które potwierdzają wynik wcześniej rozstrzygniętego przetargu. 24 nowoczesne autobusy elektryczne dla Gdyni dostarczy firma EvoBus Polska, krajowy reprezentant marki Mercedes-Benz.
Dokumenty parafowali przed budynkiem Muzeum Emigracji – gdzie będzie jeden z przystanków zeroemisyjnych pojazdów – prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Artur Konarski - prezes EvoBus Polska i Lech Żurek - prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.
– Nowe autobusy elektryczne to nie tylko nowoczesność, to przede wszystkim ekologia. To także, co ważne w Gdyni, transport publiczny przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Bardzo zależy nam na tym, aby zachęcać gdynian do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie po czasie pandemii, choć wiemy, że to będzie proces. Natomiast, żeby mieszkańcy chcieli korzystać z komunikacji miejskiej, musi być ona nie tylko punktualna, ale także bardzo nowoczesna i przyjazna środowisku – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.–

– Podpisaliśmy list intencyjny na zakup niezwykle nowoczesnych pojazdów, typowych elektrobusów. To pewna zmiana w stosunku do pojazdów, które kupowaliśmy wcześniej. W ten sposób piszemy kolejny rozdział elektromobilności w naszym mieście, w dodatku udaje nam się to realizować z niezwykle korzystnym dofinansowaniem. Aż 85% kosztów tego projektu finansowane jest z funduszy europejskich – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Pojazdy pełne innowacji
Pierwsza część zamówienia będzie kosztować 47 mln 224 tys. 128 zł brutto, natomiast druga – 32 mln 639 tys. 280 zł brutto. Flotę gdyńskiego PKA zasilą aż 24 w pełni elektryczne autobusy eCitaro.
Ich producent czerpie garściami z najnowszych zdobyczy autobusowej techniki, stąd na wyposażeniu znajdą się m.in.: elektryczne ogrzewanie, system rekuperacji, innowacyjne systemy bezpieczeństwa z asystentem martwego pola i systemem awaryjnego hamowania, tzw. alkolock, automatyczne wykrywanie i tłumienie ognia, aktywny tempomat czy wreszcie nowoczesna klimatyzacja z aktywnymi filtrami neutralizującymi wirusy. W każdym z pojazdów będzie też defibrylator. Nie zabraknie również udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Pojazdy w akcji na ulicach miasta będzie można zobaczyć już za rok.
Każdy z nowych pojazdów będzie objęty aż 7-letnią gwarancją producenta oraz 8-letnią gwarancją na baterie. Zastosowana zostanie technologia NMC z ogniwami najnowszej generacji, wyposażonymi w system zarządzania temperaturą baterii. Elektrobusy będą ładować się przez pantograf do szybkiego ładowania na mieście oraz dwa gniazda plug-in zlokalizowane z tyłu oraz nad prawym przednim nadkolem.
Projekt, który odmieni komunikację
Przypomnijmy, że fabrycznie nowe elektrobusy, które dostarczy do Gdyni firma EvoBus Polska, to element większego projektu związanego z elektromobilnością w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Jego realizacja rozpoczęła się już wcześniej, od budowy sieci ładowarek na planowanych dla przyszłych zeroemisyjnych pojazdów trasach.
Łącznie w Gdyni powstaje 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych w różnych dzielnicach oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) w bazie PKA przy ul. Platynowej na Pogórzu.
Projekt „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Głównym założeniem jest zastąpienie zeroemisyjnymi elektrobusami części pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, które aktualnie obsługują linie ZKM Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 29.04.2021 13:41
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.04.2021 14:37
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona