1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Plymouth: „polski most” w nowej odsłonie

Nowy i poprzedni wizerunek mostu // fot. Plymouth-Gdynia Twinning Panel

Nowy i poprzedni wizerunek mostu // fot. Plymouth-Gdynia Twinning Panel

Morskie fale zastąpiły kwiatowe dekoracje inspirowane haftem kaszubskim. Most nad Gdynia Way w angielskim Plymouth po 40 latach zyskał nowy design. To nie tylko atrakcja dla turystów i mieszkańców, ale przede wszystkim symbol współpracy między Gdynią a Plymouth, które są miastami partnerskimi od 45 lat.


W Plymouth będącym jednym z największych portów Wielkiej Brytanii, położonym nad rzeką Plym i Tamar, na granicy między Kornwalią a Devonem, mieszka około 15 tys. emigrantów z Polski. W poniedziałek, 19 kwietnia w naszym siostrzanym mieście oficjalnie zaprezentowano nowy, morski design znanego mostu znajdującego się nad Gdynia Way (Drogą Gdyńską).

Renowację mostu przeprowadzono m.in. w celu uczczenia 45. rocznicy współpracy miast siostrzanych: Plymouth i Gdyni. Projekt był realizowany z udziałem wolontariuszy. Został sfinansowany dzięki grantom kulturalnym i środkom od prywatnych sponsorów. Grupie pasjonatów z Plymouth zależało, aby most usytuowany na głównej trasie prowadzącej do miasta przyciągał uwagę swoim odświeżonym i unowocześnionym wyglądem – atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
 
Most nad Drogą Gdyńską przed remontemMost z nową grafiką: fale i napis make waves, Plymouth x Gdynia, fot. Plymouth-Gdynia Twinning Panel
Most nad nad Gdynia Way: w nowej i poprzedniej odsłonie. Fot. Plymouth-Gdynia Twinning Panel

Wykonanie projektu grafiki umieszczonej na moście oraz jej instalację zlecono firmie James Edgar Studio. Podczas realizacji zlecenia nawiązała ona kontakty z polską społecznością w Plymouth: z Polską Szkołą Sobotnią i stowarzyszeniem Plymouth-Gdynia Twinning Panel. Przedstawiciel firmy projektowej korzystał z inspiracji dostarczonych przez uczniów szkoły, a dodatkowo w styczniu 2020 roku osobiście odwiedził Gdynię. Dzięki temu poczuł klimat naszego miasta, a jego projekt odzwierciedla nie tylko charakter samego Plymouth, ale również jego polskiego partnera. Nowy design mostu zawiera morskie akcenty charakterystyczne dla obu miast.

Wiktor Dworznikowski, prezes Plymouth-Gdynia Twinning Panel – jeden z 15 tys. Polaków mieszkających w Plymouth – jest szczególnie dumny z nowego wyglądu mostu. Powiedział, że „to wielki dzień dla polskiej społeczności, na który czekali od bardzo dawna”. To symbol wieloletnich więzi łączących oba miasta.
 

Miasta siostrzane: Gdynia-Plymouth


Plymouth to pierwsze miasto siostrzane, z którym Gdynia zawarła umowę o współpracy. Wydarzyło się to 11 września 1976 roku, więc teraz świętujemy 45-lecie wzajemnych kontaktów. Nasza współpraca realizowana jest głównie w dziedzinach: edukacji, kultury i sportu.
 
Młodzież z Plymouth regularnie brała udział w organizowanych w Gdyni Igrzyskach Miast Bliźniaczych. Były wymiany między teatrami z obu miast, zrealizowano kilka wystaw fotograficznych i plastycznych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Gdyni, organizowano wymiany międzyszkolne dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.
 
Stowarzyszenie Plymouth-Gdynia Twinning Panel ufundowało nagrodę finansową dla najlepszego absolwenta gdyńskiej szkoły ponadgimnazjalnej w zakresie znajomości języka angielskiego. Przyznawana była corocznie przez dziesięć lat.
 
Plymouth-Gdynia Twinning Panel przekazywało również dary pieniężne lub rzeczowe dla Szpitala Miejskiego w Gdyni, dawnego Domu Dziecka w Demptowie i Hospicjum św. Wawrzyńca.
 
W Plymouth jest więcej gdyńskich akcentów. Jedna z tamtejszych ulic od 1983 roku nosi nazwę Gdynia Way. Z kolei w naszym mieście od 1982 roku mamy skwer Plymouth z pomnikiem w kształcie kotwicy i tablicą upamiętniająca długoletnią współpracę między tymi dwoma miastami.

Pamiątkowa tablica na pomniku Kotwicy na skwerze Plymouth, fot. Michał Kowalski / archiwum
Kotwica z pamiątkową tablicą na gdyńskim skwerze Plymouth, fot. Michał Kowalski (archiwum)

  • ikonaOpublikowano: 29.04.2021 12:56
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.04.2021 12:58
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona