1453 (1153) 2021-05-07 - 2021-05-13

Aleksander Doba patronem Nagrody Wiecznie Młodzi

Był człowiekiem pełnym energii i niezniszczalnym kajakarzem. Nie bał się wyzwań – trzykrotnie samotnie przemierzył Atlantyk. Spełniał swoje marzenia i nie oglądał się na metrykę. Właśnie dlatego został patronem Nagrody Wiecznie Młodzi. To wyróżnienie przyznawane podczas Kolosów tym, którzy chcą realizować swoje podróżnicze pasje bez względu na wiek. W tym roku Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się w październiku.


Aleksander Doba wielokrotnie gościł w Gdyni podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników Żeglarzy i Alpinistów. Otrzymał tu wiele nagród za swoje podróżnicze wyczyny i dokonania. Zawsze udowadniał, że wiek nie ma znaczenia, trzeba przeć do przodu i spełniać swoje marzenia. Dawał dobry przykład innym podróżniczym nestorom. Teraz będzie patronem nagrody, która trafia do ludzi takich jak on.
Od teraz podczas Kolosów będzie przyznawana Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby. Organizatorzy wydarzenia postanowili w ten sposób uhonorować zmarłego w lutym podróżnika. Decyzję podjęto w porozumieniu z jego żoną – Gabi Dobą.

Przypomnijmy, o Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby na realizację podróżniczych marzeń mogą ubiegać się najstarsi uczestnicy spotkań. Projekty wypraw mogą zgłaszać kandydaci, którzy ukończyli 65 lat. O zwycięstwie decyduje oryginalność i jakość projektu oraz wcześniejszy dorobek podróżniczy uczestników. Wybrani kandydaci zostaną poproszeni o wygłoszenie podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni prelekcji o swoim największym dokonaniu z ostatnich lat. Miasto wspiera podróżników-seniorów nagrodą w wysokości 15 tysięcy złotych, która jest przeznaczona na realizację podróży opisanej w zgłoszeniu projektu.

Wciąż trwa również konkurs o Nagrodę im. Andrzeja Zawady. Promuje ona młodych podróżników.
Nagroda im. Andrzeja Zawady jest przyznawana młodym i odważnym ludziom. Dzięki niej mogą oni zrealizować swoje podróżniczo-eksploracyjne marzenia. O tę nagrodę mogą powalczyć osoby, które nie ukończyły 35 lat lub drużyny, których średnia wieku nie przekracza 35 lat. Liczy się oryginalność i jakość projektu oraz dorobek podróżniczy uczestników. Wybrani kandydaci będą mieli za zadanie opowiedzieć podczas festiwalu o swoim największym podróżniczym osiągnięciu dokonanym w ostatnich dwóch latach. Laureaci dostają statuetkę, ale nie tylko.
Zwycięzca otrzymuje 15 tysięcy złotych wsparcia. To nagroda ufundowana przez miasto Gdynia. Pieniądze przeznaczone są na sfinansowanie wymarzonej wyprawy.

Ponieważ przez ostatni rok na świecie sporo się pozmieniało, a pandemia miała ogromny wpływ m.in. na to, gdzie i jak możemy podróżować, kapituła postanowiła to uwzględnić. Nadal oceniane (i potencjalnie nagradzane) będą duże projekty. Szansę na zdobycie nagrody mają też jednak przedsięwzięcia skromniejsze, z mniejszym budżetem, również krajowe. Dlatego jeśli planujesz coś niebanalnego – niezależnie od tego jak blisko swojego miejsca zamieszkania – i wiesz, że budżet wyprawy będzie niższy niż 15 tysięcy złotych, nie wahaj się wysłać zgłoszenia. W tym roku kapituła będzie miała możliwość przyznania jednej nagrody na niższą kwotę lub podzielenia nagrody finansowej na dwie mniejsze.

Zgłoszenia w konkursie o Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby można przesyłać do 31 maja pocztą na adres: Urząd Miasta Gdyni, Referat Promocji i PR, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia.
Kolosy w październiku
W tym roku odbędzie się 23. edycja Kolosów, czyli Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną tegoroczną odsłonę imprezy zaplanowano w pierwszy weekend października (1-3 października). Jeśli tylko będzie to możliwe, Kolosy zostaną zorganizowane w tradycyjnej, stacjonarnej formule. Jeśli nie – wydarzenie odbędzie się online.
Z uwagi na przesunięcie podróżniczych spotkań na październik przedłużono również termin zgłoszeń do Kolosów we wszystkich kategoriach do 31 maja.
Szczegóły na stronie kolosy.pl.