1453 (1153) 2021-05-07 - 2021-05-13

Festiwalowe lokalizacje poszukiwane

Teatr Gdynia Główna przygotowuje 7. edycję ogólnopolskiego festiwalu „Pociąg do miasta” i poszukuje ciekawych lokalizacji, w których można zaprezentować plenerowe spektakle. Twórcy są otwarci na propozycje i czekają na wskazówki mieszkańców.


Ze sztuką można dotrzeć wszędzie. Spektakle nie muszą być wystawiane tylko w teatralnych murach. Festiwalowe przedstawienia są prezentowane w przestrzeni miasta, np. na dzielnicowych podwórkach, boiskach szkolnych czy innym nieteatralnym terenie. Wszystko po to, aby trafić do lokalnej społeczności i zachęcić do kontaktu ze sztuką również tych, którzy na co dzień nie korzystają z miejskiej oferty kulturalnej.
Tegoroczna edycja „Pociągu do Miasta” ma się odbyć w dniach 9-14 sierpnia. Tym razem hasłem przewodnim festiwalu jest „Stacja Kosmos”. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć 6 spektakli, które zaprezentują teatry offowe z całej Polski. Każde przedstawienie zostanie pokazane dwa razy.
Zgłoś lokalizację
Jakich miejsc szukają organizatorzy? Interesujących, a nawet trochę zapomnianych terenów położonych zarówno w centrum miasta, jak i poza nim, na obrzeżach Gdyni (np. w Chyloni, Cisowej, na Oksywiu, Babich Dołach czy w Redłowie). Chodzi o miejsca ciekawe architektonicznie lub historycznie, nietypowe i dziwne, tereny pofabryczne czy stoczniowe. Zgłaszając lokalizację, należy wziąć też pod uwagę kilka praktycznych i technicznych aspektów. Twórcom zależy na miejscach, gdzie można stworzyć widownię na około 100-150 osób. Ważna jest też przestrzeń, która mogłaby posłużyć za scenę (betonowe płyty, rampy, place, schody), źródło prądu i zaplecze, gdzie powstałaby garderoba dla artystów. Dodatkowym atutem będzie dobry dojazd do wskazanego miejsca.
Propozycje można zgłaszać do 26 maja. Jak to zrobić? Można wysłać wiadomość prywatną na Facebooku Teatru Gdynia Główna lub napisać komentarz w facebookowym wydarzeniu. Inna opcja to przesłanie zgłoszenia drogą mailową. Wystarczy wysłać wiadomość na adres: gbryszewski@teatrgdyniaglowna.pl.
Zgłoszenia powinny zawierać dokładną lokalizację miejsca, które mogłoby stać się plenerową sceną teatralną, kilka zdjęć i informację o właścicielu terenu.
Szczegóły można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.