1453 (1153) 2021-05-07 - 2021-05-13

„Filmowe myśli. Kino lekcje” – cykl warsztatów i webinariów

Jak przybliżyć młodzieży historię kina i zachęcić do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu, na przykład na maturze? Z pewnością pomoże w tym nowy projekt Pomorskiej Fundacji Filmowej pt. „Filmowe myśli. Kino lekcje”. To warsztaty dla nauczycieli i lekcje dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które będą realizowane w formie online. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Wszystkie zebrane materiały zostaną potem udostępnione w sieci.


Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni rozpoczyna nowy projekt skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli pt. „Filmowe myśli. Kino lekcje”. Zaproponowane zajęcia w ciekawy sposób przybliżą zagadnienia związane z rozwojem kina, analizą i interpretacją filmu oraz przedstawiają rolę przemysłu filmowego w edukacji i możliwości z nim związane.
Webinaria dla nauczycieli
Nauczyciele będą mogli wziąć udział w 3 bezpłatnych webinariach prowadzonych przez edukatorkę filmową Paulinę Pohl.

Terminy i tematyka warsztatów:
– 17 maja, godz. 18.00 – Robimy film! O praktycznym aspekcie realizacji filmu w pracy z uczniami.
– 19 maja, godz. 18.00 – Chwytanie rzeczywistości, czyli jak wykorzystać edukacyjny potencjał kina dokumentalnego.
– 26 maja, godz. 18.00 – Filmoterapia. Psychologiczne aspekty edukacji filmowej
Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Lekcje filmowe dla młodzieży
Kolejnym etapem projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje” są bezpłatne lekcje filmowe online, które odbędą się w czerwcu oraz w następnym roku szkolnym. Podczas zajęć młodzież dowie się m.in. jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi oraz czy kino może zmienić rzeczywistość.
Młodzież i nauczyciele z Trójmiasta zostaną także zaproszeni do wzięcia udziału w cyklu spotkań pt. „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w trybie stacjonarnych w Gdyńskim Centrum Filmowym. Podczas zajęć dr Piotr Kurpiewski opowie o produkcjach najwybitniejszych polskich reżyserów:
– 28 października – o „Rękopisie znalezionym w Saragossie” w reż. Wojciecha Jerzego Hasa (z 1965 roku);
– 18 listopada – o „Dreszczach” Wojciecha Marczewskiego (z 1981 roku);
– 9 grudnia – o „Pociągu” Jerzego Kawalerowicza (z 1959 roku).
Zapisy na fundacjafilmowa.pl.
Projekt „Filmowe myśli. Lekcje kina” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Gdyni.