Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
1453 (1153) 2021-05-07 - 2021-05-13

Powstaje nowy skwer

Na początek – prace związane z budową podziemnego parkingu samochodowego, później – zielony, schludny park z ponad setką nowych drzew, krzewami, ogrodem deszczowym i małą architekturą. Rozpoczęła się przebudowa i rewitalizacja gdyńskiego skweru Plymouth.


To kolejny etap zmian w centrum Gdyni. W pobliżu zbiegu ulicy Świętojańskiej i alei Marsz. Piłsudskiego rozpoczęły się realizowane przez prywatnego inwestora wstępne prace, które docelowo zmienią oblicze popularnego skweru Plymouth.
Obecnie trwają przygotowania do budowy nowego parkingu podziemnego. Dzięki niemu kierowcy nie będą już musieli, tak jak do tej pory, parkować swoich aut na pobliskich ulicach. Jednocześnie sama funkcja dobrze znanego gdynianom terenu zielonego się nie zmieni – konstrukcję parkingu przykryje zielona, parkowa nawierzchnia z nowymi nasadzeniami.
Skwer Plymouth przejdzie w ten sposób rewitalizację. Bezpośrednio nad nowym parkingiem zostanie posadzonych 107 drzew. Pojawią się tam m.in. klony tatarskie, grujeczniki, jarzęby mączne czy wiśnie piłkowane. Teren zielony uzupełną też krzewy ozdobne, jak chociażby hortensje i świdośliwy czy trawy ozdobne. W centralnym punkcie skweru gdynianie będą mogli odpocząć na placu ocienionym koronami kilkunastu sosen. Na miejscu powstanie też rabata zimowa oraz ogród deszczowy, który umożliwi retencje wód opadowych.
Nowo zaprojektowany skwer Plymouth będzie w naturalny sposób łączył się z trzecim etapem Parku Centralnego, dopełniając zieloną przestrzeń w tym miejscu.