1453 (1153) 2021-05-07 - 2021-05-13

Rozpoczynamy przebudowę placu zabaw na Fikakowie

Wybrano firmę, która zmodernizuje popularne miejsce zabaw w Wielkim Kacku. Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił zwycięzcę postępowania przetargowego, w którym udział wzięło aż 6 przedsiębiorstw. W połowie maja zostanie podpisana umowa z firmą Educarium Sp. z o.o., która w 120 dni całkowicie przebuduje plac zabaw. Środki finansowe na realizację tego zadania pochodzą z Budżetu Obywatelskiego.


Przypomnijmy, że plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego ma powierzchnię ponad 1000 m2 i sąsiaduje z osiedlem Fikakowo. Obok znajdują się punkty usługowe, boisko oraz siłownia zewnętrzna. Plac zabaw jest popularnym miejscem integracji starszych i młodszych mieszkańców dzielnicy. Jednak stan urządzeń zabawowych mocno odbiega od oczekiwań maluchów. Nowe wyposażenie z pewnością zachęci najmłodszych mieszkańców do regularnych zabaw i spotkań.
– Mamy wykonawcę tego zadania i liczymy, że wczesną jesienią dzieci z Wielkiego Kacka będą mogły cieszyć się odnowionym miejscem zabaw. Plac zmodernizujemy zgodnie z gdyńskimi standardami dostępności. Oznacza to, że urządzenia zabawowe będą nie tylko bezpieczne i estetyczne, ale również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Różnorodne nawierzchnie oraz zieleń dopełnią metamorfozę tego miejsca. Tym samym mapa gdyńskich placów zabaw zyska kolejną nowocześnie zaprojektowaną przestrzeń – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Firma Educarium Sp. z o.o. wykona przebudowę placu zabaw za kwotę 450 110 złotych brutto.
W pierwszym etapie prac wykonawca zdemontuje stare urządzenia zabawowe i wysłużone ławki. W kolejnym - zamontuje elementy umożliwiające prowadzenie różnorodnych aktywności ruchowych. Dzieci będą mogły korzystać z:
– bujaków sprężynowych,
– stolika ogrodniczego,
– piaskownicy modułowej z wkładem Dino,
– zestawu zabawowego,
– równoważni,
– zestawu 5 huśtawek (siedzisko bocianie gniazdo, „deseczka”, kubełkowe),
– karuzeli na sprężynie,
– obrotowej rolki,
– zestawu sprawnościowego,
– słupka gumowego (różne wysokości),
– sześcianu gumowego,
– figury gumowej,
– gier podwórkowych.
W ramach przebudowy z placu zniknie piasek. Nowe nawierzchnie będą sprzyjać komunikacji i zapewnią dostęp do przestrzeni zabaw opiekunom z wózkami oraz osobom z niepełnosprawnościami. Na placu pojawi się:
– nawierzchnia poliuretanowa,
– nawierzchnia żwirowa,
– kostka betonowa,
– trawa,
– nowy chodnik,
– wybetonowane miejsca na pozostawienie wózka czy roweru.
Wykonawca będzie też odpowiedzialny za wymianę ogrodzenia placu oraz zamontowanie ławek z oparciami i podłokietnikami, ławki młodzieżowej, stojaków rowerowych oraz koszy na odpady.
Przebudowa wysłużonego placu zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego, który powstał pod koniec lat 90., jest bardzo wyczekiwana przez mieszkańców osiedla Fikakowo. Rada Dzielnicy wspiera tego typu inwestycje. Współfinansowała modernizację placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 20 przy ulicy Starodworcowej, a dzięki środkom z dzielnicowego budżetu w 2019 roku zbudowała plac zabaw przy ul. Źródło Marii.
Plac zyska też tzw. strefę relaksu, w której znajdą się stoliki z ławkami i wiata chroniąca przed upałami.
Pojawią się również nowe nasadzenia w postaci dwóch gatunków klonów oraz pnączy samoczepnych.
Wnioskodawczyniami tego projektu z Budżetu Obywatelskiego są Marta Śmiechowska oraz Paulina Szuflitowska.
Projekt przebudowy nadzoruje Referat ds. Małej Architektury Miejskiej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.