1457 (1157) 2021-06-11 - 2021-06-17

Do molo w Orłowie dojedziemy meleksem

Transport miejski pod samo molo w Orłowie? Już wkrótce będzie to możliwe za sprawą meleksów obsługiwanych przez ZKM Gdynia. To wygodne i praktyczne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy w sezonie chętnie odwiedzają ten rejon Gdyni.
Od 1 lipca w Orłowie zacznie funkcjonować strefa płatnego parkowania. Wprowadzenie opłat za pozostawienie auta w tej dzielnicy ma przełożyć się m.in. na zmniejszenie liczby osób przyjeżdżających samochodami osobowymi w miejsca sąsiadujące z molo w Orłowie. Alternatywą będzie wygodny transport zbiorowy.
Jednak na ulicy Orłowskiej nie zmieszczą się standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, które miałyby problem z bezpiecznym nawróceniem w okolicy orłowskiego molo. W to miejsce mogą dojechać pojazdy o małych gabarytach i dużej zwrotności, np. wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli tzw. meleksy.
– Molo w Orłowie to jedna z największych atrakcji turystycznych Gdyni oraz ukochane miejsce wielu mieszkańców. Każdego dnia przyciąga ono wielu spacerowiczów, zwłaszcza w sezonie letnim. Wprowadzając strefę płatnego parkowania w tej części Orłowa, proponujemy równocześnie wygodną i przyjazną dla środowiska alternatywę. Meleksy zapewnią dojazd do samego molo z okolic al. Zwycięstwa, gdzie z kolei zlokalizowane są przystanki trolejbusowe i autobusowe. To dobre rozwiązanie, które zapewne szczególnie docenią seniorzy i osoby mające trudność z poruszaniem się, dla których pokonanie ulicy Orłowskiej może stanowić wyzwanie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Pomysł na linię obsługiwaną przez meleksy w Orłowie zakłada pojawienie się na ulicach pojazdów, które mogą zabrać po 12 osób. Trasa ma długość 2,7 km. Meleksy pojadą od molo w Orłowie ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. Trasa będzie się zaczynać i kończyć przy molo w Orłowie. Pasażerowie będą mogli wsiąść lub wysiąść przy al. Zwycięstwa, a także na ul. Świerkowej, w okolicy obu wejść na peron stacji SKM Gdynia Orłowo.
Aby móc uruchomić meleksową linię w Orłowie, potrzebne były zmiany w statucie ZKM Gdynia.
Nie była to jednak jedyna uchwała związana z uruchomieniem transportu zbiorowego do molo w Orłowie. Radni zadecydowali, że prezydent miasta będzie mógł określać ceny za przewóz osób wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi, czyli meleksami.