1457 (1157) 2021-06-11 - 2021-06-17

Wielki dzień Wendy

29 maja był kulminacją obchodów Roku Tadeusza Wendy w Gdyni. Odsłonięto jego pomnik na ostrodze Mola Rybackiego, odbyła się wycieczka – nagroda w konkursie wiedzy po Porcie Gdynia oraz koncert okolicznościowy „Gdynia – morze dźwięków”.

Pomnik przy dźwiękach syren statków wraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem odsłoniła wnuczka Tadeusza Wendy Hanna Wenda-Uszyńska.
– To dzień historyczny. Dokładnie sto lat temu w Gdyni wbito pierwszą łopatę pod budowę portu. I dzisiaj odsłaniamy pomnik jego budowniczemu – Tadeuszowi Wendzie. Człowiek – bohater czasów pokoju, wielki budowniczy. Myślę, że ten pomnik będzie już na wieczność przypominał gdynianom i wszystkim Polakom tą niezwykłą postać i ten wielki wysiłek, jakim była budowa portu w Gdyni, która zadziwiła Polaków i cały świat – mówił Wojciech Szczurek.
Wyprężona sylwetka, rozwiane wiatrem poły płaszcza, uważny wzrok wpatrzony w dal to wizja stworzona przez toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeer we współpracy z żoną Anetą Jagodzińską-Jagenmeer.
Pomnik przy dźwiękach syren statków wraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem odsłoniła wnuczka Tadeusza Wendy Hanna Wenda-Uszyńska.
W drugiej części dnia odbyła się unikalna autobusowa wycieczka „Śladami Tadeusza Wendy po Porcie Gdynia”, która zawiodła zwycięzców do niedostępnych na co dzień zakamarków gdyńskiego portu.
Natomiast w Muszli na placu Grunwaldzkim odbył się koncert orkiestry pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka „Gdynia – morze dźwięków”.
Bieżące wydarzenia związane z Rokiem Tadeusza Wendy można śledzić na www.tadeuszwenda.pl.