1460 (1160) 2021-07-09 - 2021-07-22

Budżet Obywatelski 2021: wybraliśmy projekty do realizacji

114 projektów dzielnicowych, jeden projekt miejski ogólny i jeden miejski Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego – tyle trafi do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021! W głosowaniu wzięły udział 25 532 osoby – 11,24 procent mieszkańców Gdyni. Tegoroczna edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego była już ósmą z kolei.


Głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim trwało od 7 do 21 czerwca. Udział mogły wziąć wszystkie osoby mieszkające w Gdyni, bez względu na wiek. Głosowanie prowadzono elektronicznie, za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl.
– 116 zwycięskich projektów to zdecydowanie powód do dumy dla całego miasta. To pomysły mieszkańców i mieszkanek na to, by w Gdyni było ciekawiej, przyjaźniej i bezpieczniej. Zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta bardzo cieszy. Dziękujemy wszystkim – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2021 do podziału było 11 148 564 zł plus premia w ramach „Projektu +1”. To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsca.
W tym roku wybieraliśmy spośród 287 projektów dzielnicowych. Najwięcej było ich na Cisowej – 28, najmniej – na Kamiennej Górze i w Orłowie – po osiem.
Spośród sześciu poddanych pod głosowanie projektów miejskich ogólnych, wybrano jeden. Jeden projekt wybrano także w miejskim Klimatycznym Budżecie Obywatelskim (z czterech poddanych pod głosowanie).
Najwyższą frekwencję – 26,61 procent głosujących – osiągnięto na Babich Dołach i to właśnie tam zrealizowany zostanie dodatkowy duży „Projekt +1”: „Modernizacja schodów prowadzących przez las z osiedla przy ul. Ikara 20 do Klubu 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej przy ul. Zielonej”.
Na drugim i trzecim miejscu rankingu frekwencji uplasowały się, odpowiednio, Chwarzno-Wiczlino (24,96 proc.) oraz Mały Kack (22,90 proc). W tych dzielnicach zrealizowane zostaną dodatkowe projekty małe: „Bezpłatny kurs tańca towarzyskiego” oraz „Joga w plenerze – w Parku Rodzinnym przy ul. Spokojnej”.
Najniższa frekwencja była w Chyloni (4,28 proc.).
Wśród projektów dzielnicowych w całym mieście najwięcej punktów – 1873 – otrzymał zwycięski projekt z Chwarzna-Wiczlina: „Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki”.
Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki” (Chwarzno-Wiczlino; 952 000 zł).
Najtańszy projekt dzielnicowy, który trafi do realizacji to „Gra w gumę w formule zespołowej w otwartej przestrzeni miejskiej” (Śródmieście; 1700 zł).
Projekty, dla których w wyniku głosowania zabrakło pieniędzy, wciąż mają szansę na realizację. Rady dzielnic mogą „dołożyć” ze swoich środków brakującą kwotę na realizację projektu dzielnicowego: małego lub dużego „spod kreski” w następnym roku, a radni miasta mogą zdecydować o dofinansowaniu z budżetu kolejnego projektu miejskiego. Podobne deklaracje, z własnych środków, mogą składać prywatni darczyńcy.
Wyniki głosowania w BO2021 dostępne są na stronie bo.gdynia.pl.

ikona