1468 (1168) 2021-09-24 - 2021-09-30

Gdynia złożyła hołd zesłańcom Sybiru

W niedzielę, 19 września w Gdyni odbyły się obchody 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Odprawiono uroczystą mszę świętą i złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem „W hołdzie zesłańcom Sybiru”. W ten sposób Gdynia uczciła pamięć tych, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR i już nigdy nie wrócili do kraju.


Szacuje się, że na nieludzkiej ziemi pozostało około 530 tysięcy Polaków. Głód, mróz, praca ponad siły czy brak leków zbierały obfite żniwo, sprawiając, że nie wszyscy przeżyli i wrócili do kraju. Żeby ocalić od zapomnienia i upamiętnić ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR, na całym świecie są organizowane obchody Dnia Sybiraka. Co roku odbywają się także w Gdyni.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, radni miasta – Elżbieta Raczyńska i Zenon Roda, Bożena Zglińska – dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, a także parlamentarzyści, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Związku Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz uczniowie gdyńskich szkół i mieszkańcy.

Całość uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Podczas uroczystości odegrano hymn narodowy, zmówiono wspólną modlitwę i odczytano apel poległych. Z kolei marynarze oddali salwę honorową. Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień i uroczystego złożenia wiązanek kwiatów przed pomnikiem.

Podczas uroczystości wręczono także medale z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. Otrzymali je ci, którzy krzewili pamięć o ludziach i wydarzeniach sprzed lat oraz szczególnie przysłużyli się dla Związku Sybiraków.

ikona