1468 (1168) 2021-09-24 - 2021-09-30

Upamiętnijmy Zbigniewa Żochowskiego

Był założycielem trójmiejskich drużyn harcerskich, niezapomnianym nauczycielem żeglarstwa i taternikiem. W sobotę 25 września o godz. 12.00 w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie tablica Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego.



Zbigniew „Baca” Żochowski – twórca trójmiejskich drużyn harcerskich i zasłużony nauczyciel żeglarstwa, który przybliżył morze około 2500 młodych ludzi. Urodził się w 1927 roku w Krakowie, ale dorastał w Pucku. Podczas II wojny światowej osiadł w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych, a w 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po stłumieniu powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech. Do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później zamieszkał w Gdańsku, gdzie kontynuował naukę i zaangażował się w działalność m.in. Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Na początku lat 50. Żochowski przeniósł się do Gdyni, gdzie blisko 30 lat prowadził 2 Drużynę Harcerską „Watra”. Organizował obozy, prowadził rejsy i zajęcia z żeglarstwa. Był członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia. Działał w Gdańskiej Flocie klasy Cadet, w Wydziale Wychowania Wodnego ZHP oraz w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał zaś przez swoją drugą wielką pasję - taternictwo. Zbigniew Żochowski zmarł w 1992 roku.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego.
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni i Ligi Morskiej i Rzecznej.

ikona