1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Mistrzostwa Świata ICF SUP 2022

Międzynarodowa Federacja Kajakowa przyznała Gdyni prawo organizacji mistrzostw świata w SUP-ie (wiosłowaniu na stojąco), które zaplanowano na wrzesień 2022 roku.


SUP – to skrót od „Stand Up Paddle" (wiosłowanie na stojąco) i jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych i nowością na Polskim rynku.
Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element, czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie. Nie jest istotne czy to jezioro, rzeka czy morze, można więc pływać na niej w każdym miejscu, gdzie znajduje się odpowiednia ilość wody.
Współczesna forma tego sportu, według wielu osób uprawiających pływanie na stojąco, ma swoje korzenie w XVI wieku, na Hawajach, gdzie wioślarze na deskach przemierzali linię brzegową z Kanaha do Kihei Lahaina. Technikę SUP wykorzystywali również instruktorzy surfingu, by móc wykorzystywać ją podczas pracy ze swoimi podopiecznymi.
Stand Up Paddle Boarding to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie sportów wodnych, podbija także serca Polaków zyskując nie tylko amatorskich pasjonatów, ale i zawodowców. Związek Sportowy SUP w Polsce jest młodym i ambitnym związkiem, który powstał w marcu 2020 i został uznany za oficjalną dyscyplinę Polskiego Związku Kajakowego. Bodźcem do jego założenia, oprócz sformalizowania dyscypliny, było zrzeszenie uprawiających ją podmiotów (kluby, sekcje, stowarzyszenia) oraz promowaniu jej jako sportu powszechnego – w formie rekreacyjnej, joga czy fitness.

ikona