1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Morski Instytut Rybacki skończył 100 lat

Do jego głównych zadań należy prowadzenie badań, dostarczanie aktualnej wiedzy i wspieranie zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju rybołówstwa. Morski Instytut Badawczy – bo o nim mowa – obchodzi w tym roku 100. rocznicę powstania. Z tej okazji z jego gdyńskiej siedzibie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem dyrekcji, pracowników, a także licznych współpracowników, parlamentarzystów i samorządowców. Życzenia dalszej owocnej pracy złożył w imieniu gdynian wiceprezydent Michał Guć.


Stuletni już Morski Instytut Rybacki jest najstarszą instytucją, która prowadzi badania morza i rybołówstwa w Polsce. Jej początki sięgają czasów dwudziestolecia między wojennego, a dokładne utworzenie MIR datuje się na 18 czerwca 1921 roku. Wtedy to polskie władze państwowe powołały Morskie Laboratorium Rybackie w Helu. W późniejszych latach w miejscu MLR utworzono nową instytucję – Stację Morską w Helu. Jej oddział rybacki utworzono w Gdyni, a w 1938 roku placówkę całkowicie przeniesiono do rozwijającego się w niezwykłym tempie miasta z morza i marzeń. Stacja osiedliła się w nowo wybudowanym budynku na końcu Molo Południowego. Dziś mieści się w nim niezwykle popularne wśród mieszkańców i turystów Akwarium Gdyńskie. Działania stacji w Gdyni przerwał wybuch II wojny światowej, jednak po jej zakończeniu instytucja wznowiła prace, już jako Morski Instytut Rybacki i pod tą nazwą istnieje do dziś.
W tym roku MIR świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji w czwartek, 23 września, w głównej siedzicie Instytutu, przy ul. Kołłątaja, odbyły się oficjalne uroczystości z okazji obchodzonej rocznicy.

ikona