1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Nowy terminal promowy #wGdyni

Jest nowoczesny, może przyjmować większe jednostki niż do tej pory, a najprawdopodobniej na początku przyszłego roku obsłuży pierwszych pasażerów. Za nami oficjalne otwarcie nowego publicznego terminalu promowego w Gdyni. Warta niemal 300 mln zł inwestycja to m.in. nowy budynek dla podróżnych, rampa, magazyn, przebudowane nabrzeża czy parkingi i place manewrowe.


Rozpoczął się nowy rozdział w gdyńskiej historii transportu promowego. W czwartek, 23 września oficjalnie oddano do użytku cały kompleks obiektów składających się na nowy publiczny terminal promowy. Port Gdynia w tej sposób zamyka trwający od 2018 roku proces budowy nowej infrastruktury, która pozwoli na przyjmowanie i obsługiwanie w Gdyni większych jednostek.
– Przeniesienie i wybudowanie nowego terminalu promowego to z jednej strony szansa na zwiększenie przewozów pasażerskich i towarowych, które poprzez promy wpływają do naszego miasta, ale to także usytuowanie terminalu, które sprawi, że nasi goście większym „spacerkiem” będą mogli dojść do centrum miasta, do ulicy Świętojańskiej. To nie tylko nowe funkcje, ale także ważny element rozwoju gospodarczego portu i miasta Gdyni – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Oficjalne otwarcie zbiegło się w czasie z obchodami 99. rocznicy powstania Portu Gdynia, stąd wśród grona gości podziwiających zupełnie nowy terminal znalazła się m.in. wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy, głównego budowniczego gdyńskiego portu.
Pierwsi pasażerowie z nowego terminalu skorzystają już w styczniu 2022 r.

ikona