1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Z Turku do Gdyni. Zacieśniamy współpracę

Dziesięcioosobowa delegacja przedstawicieli Turku – najstarszego fińskiego miasta i ważnego portu morskiego gościła w Gdyni, gdzie budowała relacje z samorządem i portem otwierającym nowy terminal promowy. Z Finami spotkał się wiceprezydent Marek Łucyk, przybliżając zagranicznym gościom realia miasta „z morza i marzeń”.


Na co dzień żyją i pracują w jednym z największych fińskich miast, gdzie prężnie działa także port morski, teraz poznali Gdynię i uroki polskiego portowego miasta. Dziesięć osób z Turku w Finlandii, na czele z władzami tamtejszego portu, ambasadorem RP w Finlandii, konsulem honorowym RP w Turku czy reprezentantami administracji lokalnej przybyło do Gdyni z okazji oficjalnego otwarcia nowego Publicznego Terminala Promowego. Goście ze Skandynawii postanowili przy tym wykorzystać wizytę także do poznania samego miasta i przyjrzenia się funkcjonowaniu gdyńskiego samorządu.
Fińską delegację 22 września w gdyńskim InfoBoksie gościł wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Łucyk. Zagraniczni goście poznali m.in. najważniejsze projekty inwestycyjne realizowane przez gdyński samorząd.
– Bardzo cieszymy się z zainteresowania Finów tym, co udaje nam się realizować w Gdyni. Zaprezentowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące zmian w przestrzeni miasta i mamy nadzieję, że to spotkanie to dopiero początek dłuższej, owocnej współpracy z przedstawicielami nie tylko samego miasta Turku, ale i tamtejszego portu. Mamy wiele wspólnego właśnie chociażby ze względu na nadmorskie położenie i łączy nas wiele tematów – mówił Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Wśród członków fińskiej delegacji goszczącej w Gdyni znaleźli się m.in. Ville Niinistö – eurodeputowany i szef rady dyrektorów portu w Turku, Piotr Rychlik – ambasador RP w Finlandii, Jari Rastas - Generalny Konsul Honorowy RP w Turku, Kari Häkämies – dyrektor instytucji Varsinais-Suomen liitto, która zajmuje się rozwojem Finlandii południowo-zachodniej czy Pia Bergström – sekretarz miasta Turku.

ikona