1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Zbigniew „Baca” Żochowski upamiętniony

Kolejna pamiątkowa tablica pojawiła się w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego. Kilkadziesiąt osób spotkało się w sobotę przy odsłonięciu tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego – zasłużonego trójmiejskiego harcmistrza, żeglarza i nauczyciela żeglarstwa.


Zasłużony człowiek morza uhonorowany tablicą w wyjątkowym miejscu. Do grona nazwisk upamiętnionych w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni dołączył Zbigniew „Baca” Żochowski, który w historii zapisał się nie jako wybitny regatowiec czy śmiały podróżnik, ale jako niestrudzony wychowawca wielu pokoleń żeglarzy.
Sobotnia uroczystość przy falochronie basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego skupiła kilkadziesiąt osób, w tym wychowanków Zbigniewa Żochowskiego, przedstawicieli środowiska żeglarskiego czy mieszkańców Gdyni. Tablicę harcmistrza odsłonili przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska, Bogusław Witkowski, Krzysztof Czopek i Leopold Naskręt – wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz wychowanek „Bacy”.
Urodzony w 1927 roku Zbigniew Żochowski dorastał w Pucku, a II wojnę światową spędził w stolicy, walcząc w powstaniu warszawskim. Po wojnie zamieszkał w Trójmieście, gdzie angażował się w działalność w Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Na początku lat 50. stworzył 2. Drużynę Harcerską „Watra” o profilu żeglarskim. Przez 30 lat niestrudzenie organizował obozy i rejsy oraz prowadził zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia.
Działał też w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał przez miłość do taternictwa, jego drugą wielką pasję.

ikona