1471 (1171) 2021-10-15 - 2021-10-21

85-lecie wyjątkowej szkoły w Małym Kacku

Z okazji 85-lecia Szkoły Podstawowej nr 13 samorządowcy odwiedzili jej społeczność i przekazali serdeczne życzenia. To jedna z najstarszych placówek w mieście.


6 października Szkoła Podstawowa nr 13 świętowała 85-lecie istnienia.
– Szkoła Podstawowa nr 13 im. Lucjana Cylkowskiego to wyjątkowa placówka. Jej mury skrywają inspirującą historię, która pokazuje nam, że determinacja w pokonywaniu przeciwności, odwaga czy międzypokoleniowa współpraca owocuje na lata – podkreślił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W imieniu gdyńskiego samorządu życzenia i gratulacje złożył też wiceprezydent Michał Guć.
– Chciałbym życzyć całej społeczności szkolnej – uczniom, rodzicom, nauczycielom i dyrekcji, aby to miejsce zawsze ich przyciągało, by czuli się tutaj dobrze, chętnie tu przychodzili i by ta placówka zawsze wiązała się z miłymi wspomnieniami. Skoro świętujemy 85-lecie, to musi być i prezent. Szkoła od lat czekała na nowe boisko i właśnie rozpoczyna się jego budowa. Już wiosną uczniowie będą mogli się cieszyć nowym obiektem sportowym – mówił Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.
Szkoła powstała przed drugą wojną światową. Oddano ją do użytku 3 października 1936 roku. Była to jedna z pierwszych gdyńskich szkół w niepodległej Polsce. Postawienie drewnianego budynku zajęło trzy miesiące. Placówka stanęła przy ówczesnej ul. Przemyskiej 46. Dziś ten adres to ul. Halicka 8. W roku szkolnym 1936/1937 w szkolnych ławach zasiadło 704 uczniów i utworzono 12 oddziałów.
W sąsiedztwie drewnianej, przedwojennej szkoły powstała pierwsza w Gdyni szkoła wybudowana na tysiąclecie państwa polskiego.
W „Dzienniku Bałtyckim” z 1 września 1961 roku napisano, że otwarcie „tysiąclatki” odbyło się 31 sierpnia. W 1975 roku szkole nadano imię Lucjana Cylkowskiego – gdyńskiego harcmistrza, który w 1940 r. został komendantem Hufca Szarych Szeregów.
Zakładem opiekuńczym placówki zostały Polskie Linie Oceaniczne, które w 1975 roku ufundowały sztandar szkoły. 23 maja 1987 roku odsłonięto tablicę pamiątkową jej patrona – harcmistrza Lucjana Cylkowskiego.

ikona