1472 (1172) 2021-10-22 - 2021-10-28

O zrównoważonym rozwoju na spotkaniu IGCC

Jak kształtuje się wizja rozwoju zielonego i ekologicznego Trójmiasta? Jaki potencjał tkwi we współpracy inwestorów z samorządami? Jak dbać o lepszą jakość życia w miastach? Między innymi o tym dyskutowali przedstawiciele międzynarodowych firm i samorządowcy podczas spotkania zorganizowanego w ramach International Group of Chambers of Commerce (IGCC). Odbyło się ono 14 października w Sopocie. Gdynię reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.


W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele firm skandynawskich francuskich, niemieckich, belgijskich czy szwajcarskich, samorządowcy z Gdyni i Sopotu oraz ambasador Danii – Ole Toft i Alain Mompert – konsul honorowy Francji na Pomorzu.
– Nie od dzisiaj wiadomo, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne to dziedzina, która znacząco wpływa na kondycję gospodarki, a często wręcz ją determinuje, dlatego kontakty z zagranicznymi izbami gospodarczymi są dla nas niezwykle ważne. Bardzo się cieszę, że współpracujemy z wieloma izbami, że to nie jest przedstawicielstwo tylko jednego kraju, ale wielu. Rozmawiamy o różnych kwestiach, które są żywotne dla Gdyni, jak np. energetyka wiatrowa i cała tematyka offshore, która bardzo interesuje Danię – mówiła wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia odbyła się dyskusja panelowa, w której wzięły udział wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Maja Macur z Urzędu Miasta Sopotu. Rozmowę poprowadziła Marta Usielska – dyrektor CBRE.

Poruszane tematy dotyczyły dążenia do gospodarki bezemisyjnej, co jest sednem Europejskiego Zielonego Ładu. Miasta w całej Europie zobowiązały się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Prelegenci zastanawiali się, jakie ma to odzwierciedlenie w długofalowej strategii w Trójmieście. Uczestnicy dyskusji starali się też m.in. odpowiedzieć na pytania: jak zaoszczędzić na rosnących kosztach energii, jaka jest wizja zielonego Trójmiasta, jak miasta wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jaki mają wpływ na całe społeczności, klimat i środowisko, w którym żyjemy, co możemy lepiej zaplanować w mieście, jaki potencjał tkwi we współpracy samorządów z lokalnymi inwestorami.

ikona