1472 (1172) 2021-10-22 - 2021-10-28

„Ściana zaczarowana"

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1A) zaprasza na wernisaż wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”, który odbędzie się 23 października o godz. 18.00.


Przez wiele miesięcy organizatorzy wystawy dokładnie przyglądali się ilustracjom Bożeny Truchanowskiej. Szukano w nich wspólnych elementów, a następnie podzieliliśmy je na wiele kategorii. Po wnikliwej analizie ilustracji, zaproszono do projektu dwie ilustratorki – Joannę Czaplewską i Annę Gawron.
Wystawa łączy niezwykły świat widziany oczami Bożeny Truchanowskiej ze współczesną wizją budowy wystawy edukacyjnej.

Zaprezentowanych jest dziesięć części (modułów), a w nich zbiór oryginalnych ilustracji pochodzących z różnorodnych książek dla dzieci. To okazja do ich przeanalizowania, porównywania i przede wszystkim – oglądania. Tworząc swoje dzieła Truchanowska korzystała z całej gamy różnorodnych narzędzi: od tych dość tradycyjnych takich jak kredki, po te mniej oczywiste takie jak igły, patyczki czy swój własny palec. Brak dostępu do wielu materiałów w Polsce w latach 70. i 80. niejednokrotnie napędzał pomysłowość polskich ilustratorów tamtych czasów.

Decyzja o podziale na dziesięć modułów to celowy zabieg edukacyjny. Dzieci eksplorując kolejno różne z sekcji będą miały okazję do poznania wielu gatunków roślin i zwierząt, odnajdywania licznych detali ukrytych na przestrzeni wystawy, wyobrażenia sobie tego co nierealne, zaobserwowania różnych etapów powstawania obrazu, uczenia się na temat perspektywy.

Wizyta w muzeum stanie się przygodą dla każdego dziecka. Na wystawie można zdjąć buty i biegać boso, szaleć, bawić się, skakać lub wręcz przeciwnie położyć się, wyciszyć, nasłuchiwać dźwięków i zasnąć.
Wystawa potrwa do 27 lutego 2022 r.

Strona: www.muzeumgdynia.pl.

ikona