1472 (1172) 2021-10-22 - 2021-10-28

Strażacy ostrzegają. Czujka ratuje życie

Uwaga na „cichego zabójcę”! Choć coraz częściej korzystamy w domach i mieszkaniach z nowych i bezpiecznych źródeł ogrzewania, to dla niektórych wciąż nadejście jesieni oznacza dodatkowe ryzyko. Gdy zaczynamy grzać w piecach, w domowym zaciszu może pojawić się czad, przed którym, jak zawsze na początku sezonu grzewczego, ostrzega Straż Pożarna.


Rozpoczął się sezon grzewczy – strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwami, które wiążą się z rozpoczęciem korzystania z kotłów i pieców. Co roku mundurowi o tej porze ruszają z akcjami prewencyjnymi, które niejednokrotnie mogą nie tylko uchronić nas przed pożarem i utratą dobytku, ale i nawet uratować ludzkie życie.

Strażacy ostrzegają przed czadem

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni pod hasłem „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” dzieli się materiałami informacyjnymi, które mają zapobiegać pożarom, ale i przede wszystkim zatruciom tlenkiem węgla – czyli popularnym czadem. To tzw. „cichy zabójca”, który ulatnia się niepostrzeżenie, najczęściej z powodu niesprawnego systemu grzewczego. Jedynym ratunkiem często okazuje się sprawna czujka, która ostrzega o obecności tego związku w powietrzu.

Szczególnie narażeni są ci, którzy samodzielnie ogrzewają domy piecami na paliwa stałe.

Czad (tlenek węgla) jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Dlaczego jest aż tak niebezpieczny? Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne i jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmując jego miejsce w hemoglobinie (czerwonych krwinkach) i – przy długotrwałym narażeniu na jego wdychanie – może doprowadzić do śmierci.

ikona