1473 (1173) 2021-10-29 - 2021-11-04

Gdynia Fotogeniczna

Trwa 2. edycja konkursu Gdynia Fotogeniczna. Projekt ten skierowany jest do fotografów-amatorów i profesjonalistów, którzy poszukują przestrzeni do prezentacji autorskich zdjęć, wykonanych w Gdyni. Celem konkursu oraz wystawy zbiorowej jest utworzenie zbioru fotografii ulicznej Gdyni, który stanie się kroniką dziejów miasta. Prace można zgłaszać do 30 października.Fotografia uliczna strwarza jej twórcom wiele możliwości, pod warunkiem, że docenią cały wachlarz okoliczności towarzyszących, takich jak zróżnicowana przestrzeń fizyczna miasta, pogoda, przypadkowi bohaterowie – ludzie, zwierzęta, gdzie światło w obiektywie dyktowane jest przez pory dnia i pory roku. Ulotność chwili złapana przez autora kadru bazuje na przypadku, a czasem szczęściu fotografa.

Organizatorzy zachęcają do przemierzania Gdyni pieszo, z aparatem w dłoni. Zadają pytanie: czy Gdynia jest fotogeniczna? Dynamiczne zmiany życia społecznego, w tym wolność wypowiedzi, moda na ulicach – szczególnie w ostatnich dekadach, zwracają uwagę na silne, ludzkie emocje uchwycone w kadrach. Dodatkowo przestrzeń miejska Gdyni ma potencjał i daje ciekawe możliwości fotografowi. Tłem lub tematem w fotograficznych obrazach może być walor: bezpośredniego sąsiedztwa z morzem, portowy charakter miasta, biała młoda architektura, geometria przestrzeni oraz często obecna w niej przyroda.

Konkurs polega na zebraniu wyjątkowego zestawu fotografii przedstawiających różne aspekty życia i funkcjonowania miasta, widzianego oczami fotografów przemierzających ulice Gdyni.

Jury konkursowe:
Karolina Misztal – fotografka prasowa, dokumentalistka, fotoreporterka wydawnictw grupy Polska PRESS oraz ogólnopolskiej Agencji REPORTER.
Maciej Jeziorek – dokumentalista, fotograf FujiFilm Polska oraz m.in. Polska the Times, fotoreporter zagraniczny.
Wojtek Korsak – fotograf pejzażysta, portrecista, z ponad 40-letnim dorobkiem zawodowym, członek ZPAF od 1998 r.

Termin nadsyłania autorskich kadrów mija 30 października. Obrady jury planowane są na 10 listopada, by 25 listopada zaprosić na uroczysty wernisaż Wystawy Zbiorowej 2. edycji Gdyni Fotogenicznej w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Szczegóły: www.gdyniafotogeniczna.pl,
Facebook gdyniafotogeniczna.