1473 (1173) 2021-10-29 - 2021-11-04

Odważni wygrywają

materiały promocyjne

materiały promocyjne

28.10.2021 r.

Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Gdynia jak co roku włącza się w jego obchody, aktywnie wspierając działania, które odbywają się w ramach kampanii „Odważni Wygrywają”. Inicjatywa promuje profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne, zwłaszcza w kontekście raka jądra.


To już dwunasta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Odważni Wygrywają”. Dzięki zaangażowaniu fundacji „Gdyński Most Nadziei” i Gdyni mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny będą mogli wziąć udział w działaniach promujących profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne.

– Listopad w Gdyni należy do odważnych. Kampania „Odważni Wygrywają” to niezwykle ważna inicjatywa, która poprzez szereg wydarzeń i aktywności promuje profilaktykę nowotworową oraz zachowania prozdrowotne. Bardzo się cieszę, że miasto co roku angażuje się w te działania i współpracuje z organizatorami. Dbajmy o swoje zdrowie. Bądźmy odważni i badajmy się! – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Od wielu lat to właśnie listopad jest miesiącem, w którym na całym świecie mówi się na temat nowotworów typowych dla mężczyzn, a zatem o raku jądra czy prostaty. Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem jest obchodzony również w Polsce, m.in. za sprawą kampanii „Odważni Wygrywają”. Inicjatywa pomuje profilaktykę raka jądra oraz zachęca do zadbania o swoje zdrowie i regularnych badań.

Regularne samobadanie pozwala na wykrycie raka jądra we wczesnym stadium. Na tym etapie jest on wyleczalny niemal w 100 procentach. Dlatego profilaktyka jest tak kluczowa.

W wydarzeniach organizowanych w ramach listopadowej kampanii co roku biorą udział setki mieszkańców Gdyni i całego Trójmiasta. Również tym razem organizatorzy przygotowali bogaty i ciekawy program. Będzie można spędzić ciekawie czas, a także zdobyć cenną wiedzę na temat samobadania jąder i profilaktyki.

– Poprzez kampanię społeczną „Odważni Wygrywają” od 12 lat kształtujemy postawy prozdrowotne mieszkańców, budując świadomość na temat profilaktyki raka jądra. Głównym celem akcji jest edukacja i nauka samobadania. Dzięki finansowaniu i wsparciu miasta stworzyliśmy autorską kampanię, w tym program edukacyjny „Odważna Szkoła”, który na gdyńskim modelu rozwinął się w program ogólnopolski. Jest on realizowany w dziesiątkach szkół przez kilkadziesiąt instytucji i organizacji pozarządowych w kraju. Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, dlatego to właśnie w tym okresie następuje kulminacja całorocznych działań w ramach kampanii. Przez cały miesiąc realizujemy wraz z partnerami szereg działań w przestrzeni miejskiej, by w ciekawej i inspirującej formie mówić o profilaktyce i przełamywać tabu męskiego zdrowia. Wszystkie aktywności w ramach kampanii kierujemy zarówno do mężczyzn, jak i kobiet, podkreślając ich znaczącą rolę w profilaktyce raka jądra – mówi Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog i koordynator kampanii „Odważni Wygrywają”.

Wśród aktywności tradycyjnie znalazły się treningi z rugbystami Arki Gdynia oraz komandosami z elitarnej jednostki Formoza, którzy wspierają akcję od lat. W inicjatywę po raz kolejny zaangażowały się także restauracje. W wybranych trójmiejskich lokalach będzie można spróbować „odważnych” dań i napojów. 10 procent dochodów z ich sprzedaży zostanie przekazane na kontynuację prowadzonych przez fundację działań edukacyjnych dla młodzieży.

Co jeszcze przygotowano w ramach kampanii „Odważni Wygrywają”? Poniżej prezentujemy harmonogram tegorocznych wydarzeń:
  • 7.11 (niedziela) – morsowanie w Gdyni,
  • 14.11 (niedziela) – morsowanie w Gdańsku,
  • 16.11 (wtorek) – ćwiczenia z rugbistami Arki Gdynia na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni,
  • 21.11 (niedziela) – morsowanie w Sopocie,
  • 27.11 (sobota) – trening z komandosami Formozy.

Ponadto od 12 do 23 listopada odbędzie się wirtualny II Odważny Bieg.

materiały promocyjne

Listopadowa kampania jest zwieńczeniem całorocznych, długofalowych działań fundacji. To m.in. prelekcje w szkołach, spotkania w firmach i przedsiębiorstwach, akcje informacyjne w różnych grupach środowiskowych. To także platforma www.odwazni.com, gdzie można znaleźć m.in. bazę lekarzy i specjalistów, a także fachowe informacje oraz wskazówki dotyczące samobadania.

Akcję organizuje fundacja „Gdyński Most Nadziei”. Projekt jest finansowany z budżetu miasta, a prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad inicjatywą.

Informacje o kampanii i niespodzianki z nią związane są na bieżąco publikowane na stronie www.odwazni.com oraz na profilu facebookowym „Odważni Wygrywają”.