1473 (1173) 2021-10-29 - 2021-11-04

Pies w lesie

Są na świecie właściciele psów, którzy nie zdają sobie sprawy z faktu, że przepisy nakazują prowadzenie psa na smyczy w miejscach publicznych oraz w lesie. Bardzo często psy puszczone luzem, gonią dziki, sarny, oraz inne dzikie zwierzęta. Dochodzi też do pogryzień między psami.Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach mówi, że zabrania się puszczania psów luzem. Celem tego zakazu jest bezpieczeństwo zwierząt, przede wszystkim dziko żyjących w lesie, ale również psów. Niestety są osoby, które nie zdają sobie sprawy, jak las może być niebezpieczny dla swojego pupila. Dobrze wytresowany pies powinien wrócić na każde zawołanie swojego właściciela, jednak nawet najlepsza tresura nie daje gwarancji, że kierowany pierwotnym instynktem pies goniący dzikie zwierze, wróci na zawołanie. Zdarza się, że w lesie najbardziej leniwy kanapowiec zmienia się w drapieżcę.

Pamiętajmy, że polanki znajdujące się przy lesie, nie są wyznaczonymi i bezpiecznymi wybiegami dla psów, tylko ogólnie dostępnym miejscem dla wszystkich. Polanka jest w rzeczy samej miejscem bardzo niebezpiecznym, gdyż jest to teren otwarty, posiadający wiele wejść. Właściciele spuszczonych ze smyczy psów, nie są w stanie przewidzieć kto wejdzie na polanę. To mogą być obce psy, dzikie zwierzęta, rodziny z dziećmi lub rowerzyści. Nieświadomie możemy narazić na niebezpieczeństwo zarówno swoje zwierzaki, jak i obcych ludzi.

Pies bez smyczy w lesie może:
– zgubić się,
– przestraszyć lub uszkodzić dzikie zwierzę,
– zaatakować spacerowiczów lub przestraszyć ich,
– jest narażony na uszkodzenie ze strony dzikich zwierząt,
– zostać zaatakowany przez innego psa.

W poprzednich latach dochodziło do sytuacji, gdzie psy były poturbowane przez dziki, sporadycznie takie starcie doprowadzało do śmierci czworonoga. Dlatego pamiętajmy - las to nie wybieg, trzymajmy psa na smyczy.